Zeki Şengali komplosu sonrasında YBŞ ile Irak ordusu karşı karşıya – Detaylar için tıklayın

15 Ağustos 2018’de KCK ve YBŞ’nin Şengal Sorumlusu Zeki Şengali Ezidi Koço Köyü’ne giderek buradaki soykırım yıldönümü için merasime katılmıştı. Burası Haşdi Şabi ve Irak ordusunun kontrolü altıda bulunuyor.

Zeki Şengal’i Koço köyünden dönerken Türk savaş uçağı tarafından vuruldu. Bu olaydan sonra Irak ordusu ile YBŞ arasında çatlak baş gösterdi.

Haşdi Şabi’nin Sinune Sorumlusu Xwededa Çuke yaptığı açıklamada “Ben YBŞ’nin konvoyu ile beraber hareket halindeydim, Zeki Şengali benden sadece 50 metre ilerideyken uçak tarafından bombalandı. Önce yaralandı daha sonra Um Ziban tarafındanki kontrol noktasına doğru götürüldü. Buradaki Irak ordusuna ait kontrol noktası 10 metre yaklaşınca ikince defa uçak tarafından vuruldu. Orada şehit oldu, bu da Irak ordusunun şüpheli durumuna düşürdü, onların haberdar olduğu düşünülüyor.”

Bu olaydan sonra YBŞ askeri bazı karargah ve mevzilerini kapatarak yenilerine taşındı. YBŞ’nin Irak ordusu ve Haşdi Şabi ile diyaloğu kestiği de edinilen bilgiler arasında.

2014 Şengal’in IŞİD tarafından işgal edilmesi üzerine PKK 250 savaşçısını bölgeye gönderdi. Burada bir kaç güç oluşturdu, Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ – Yekîneyên Berxwedana Şingalê), Şengal Direniş Birlikleri (YPŞ – Şengal Savunma Birlikleri), Şengal Asayişi, Şengal Anti-Terör Güçleri.

Türkiye bir çok defa buradaki PKK varlığı sebebiyle Irak’ı uyarmıştı. Yoğun baskılar üzerine PKK güçlerini çekmişti ancak PKK’nin organize ettiği yaklaşık 3 bin Ezidi savaşçı burada kaldı.

KCK’ye bağlı Şengal Özerk Yönetimi Üyesi Herbo Xidir, geçtğimiz ay Zeki Şengali’nin vurulmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Gerçekleşen olay şüphe sınırını da aşıyor, Irak Türkiye’ye destek verdi, çünkü herşey ortadaydı. Ben de o konvoyun içindeydim, bombardıman Irak ordusu kontrol noktasına sadece 10 metre uzaktaydı.” dedi.

Dün de Irak ordusu ile YBŞ arasında kısa süreli tartışma çıktı, silahlar konuştu. Can kayıpları yaşanmadı. Irak ordusu kendi kontrol noktalarından geçilirken YBŞ’nin araçlarına plaka takmasını istemişti.

Haşdi Şabi’nin atadığı Şengal Kaymakamı Fehd Hamid, “Şimdi durum sakin, taraflar arasındaki sorunların çözümü için çalışıyoruz” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...