Zanyar ile Loghman Moradi’nin darağacından önceki son mesajları olabilir:

İdamlarına saatler kala Zanyar ve Loghman Moradi görüntülü bir mesaj yayımladı.

2009’da tutuklanan ve “Allah’a karşı gelmek”le suçlanan Zanyar ve Loghman Moradi, Tahran Devrim Mahkemesi tarafından idama mahkûm edilmişti.

Amca oğlu olan Zanyar ve Loghman Moradi, idamlarını saatler kala görüntülü bir mesaj yayımladılar.

Mesajları şöyle:

“Şerefli milletimizi ve de görüntülü mesajımızı seyreden herkesi selamlıyoruz.

Bizler Zanyar ve Loghman Moradi, tutuklandığımızda 19 ile 25 yaşındaydık. Meriwanlıyız. Şu anda sizler bu videoyu seyrederken bizleri idam etmek için tek kişilik hücrelere götürmüş olacaklar. Birkaç saate kadar bizleri darağacına götürme ihtimalleri var. Bu videoyla belki sizlere sesimizi ulaştırabiliriz dedik.

Sabahımızdan emin olmadığımız için kaç gecedir uyuyamadık. Kaç senedir, her gün, bugün son günümüz olacak diye düşünüyoruz. Kaç senedir annemizin sıcak kucağına hasretiz. Bu süre zarfında bize yöneltilen suçlamaların asılsızlığı bizi teskin eden tek şey oldu. Sizler için ailenizden birisinin böyle adil olmayan bir hükümle idamı bekliyor olmasını düşünmek bile katlanılır değilken, bizler kaç senedir canımızdan can vererek bu şartlarda yaşamaya devam etmeye çalışıyoruz.

Belki bir miktar adalet bizi bulur ve bu durumdan kurtarır diye düşündük. Tek isteğimiz açık ve adil bir yargılanmaydı. Siyasi olan dosyamızın normalde kavuşturulmasına bile gerek yokken bugün biz ikimiz bu dosyadan darağacına götürüleceğiz.

Uluslararası Af Örgütünden davamızın adil bir şekilde yapılması için talepte bulunduk. Fakat hiçbir zaman bizim bu talebimize karşılık verilmedi.

Zaten İran’da ikinci derece vatandaş olan Kürtlerin iki çocuğu daha da asılabilir. Bu hiç de önemli değil.

Ve şimdi sıra ben ile Loghman’da ki her ikimiz de siyasi bir intikamın kurbanıyız.

İran İslam Cumhuriyeti’nin bize yönelttiği asılsız suçlamaları bir kez daha açık bir şekilde sizlerin önünde reddettiğimizi belirtiyoruz.”

Zanyar ve Loghman Moradi’nin idamını durdurmak için Tweeter’da #SaveXaniar_Loghman_Ramin adıyla hashtag açıldı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...