Yunanistan: Karasularımızı genişleteceğiz

Yunanistan Haberleri – ZERnews: Birkaç gün önce istifa eden Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Kocyas, görevini Başbakan Aleksis Çipras’a devrettiği törende Yunanistan karasularının 6 milden 12 mile çıkarılacağını ifade etti.

Yunanistan Savunma Bakanı Kocyas, Yunanistan’ın karasularını 12 mile genişletmek için hazır olduğunu söyledi. Akdeniz’deki mevcut karasuları sınırı 6 mil olan Yunanistan, bu sayede daha geniş bir bölgedeki balıkçılık, sondaj ve nakliye gibi faaliyetlerde tek karar verici olacak.
Kocyas, Yunanistan’ın kararını “1947’de 12 Adalar’ın Yunanistan’ın bir parçası sayılmasından bu yana ülkemizin egemenlik sahasındaki ilk genişleme olacak” dedi. Kocyas’ın bahsettiği genişleme, İyon Denizi’ndeki küçük bir ada grubu olan Diapontia Adaları’ndan, Mora Yarımadası ile Girit arasında yer alan Küçük Çuha Adası’na uzanan deniz bölgesini kapsıyor. Makedonya ile isim anlaşması hakkında Savunma Bakanı Panos Kammenos ile yaşadığı gerilimin ardından istifa eden Kocyas, bugün yapılan törenle görevini geçici olarak Başbakan Aleksis Çipras’a devretti.
Türkiye ve Yunanistan arasında uzun yıllardır tartışılan karasuları konusu, balık avlama sezonun açıldığı dönemlerde karşılıklı ihlaller ile gündeme geliyor. Uluslararası Hukuk’ta genel olarak kabul edildiği haliyle uluslararası sular, ülkelerin karasuları dışında kalan ve hiç bir ülkenin siyasal hak iddia edemediği sular olarak tanımlanıyor.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...