YNK’den KDP’ye Cumhurbaşkanlığı için son dakika teklifi

Irak / Kürdistan Bölgesi Haberleri – ZERnews: Irak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi KDP ile YNK arasında aday belirleme konusunda fikir ayrılığı devam ediyor. Ancak YNK’nin Berhem Salih’in adaylıktan çekilmesi karşılığında KDP’ye bir teklif götürdüğü öne sürüldü.

BasNews’te yer alan habere göre, Irak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir tek adayla seçime gidilmesi konusunda siyasi partiler özellikle de KDP ile YNK arasında ciddi bir sorun yaşanıyor.
Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, adının açıklanmasını istemeyen bir YNK yetkilisi, YNK’nin KDP’ye Berhem Salih’e Kürdistan Bölgesi Başbakanlığı görevinin verilmesi durumunda, Irak Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilebileceğini teklif ettiğini savundu. Ancak, KDP’nin bu teklifi reddettiği aktarıldı.
Konu hakkında konuşan Irak Parlamentosu KDP Listesi Parlamenteri Mihemed Şakir, Kürdistan Başbakanlık makamının KDP’nin hakkı olduğunu hiçbir zaman bu makamı devretmeyi düşünmediğini söyledi. KDP’li Şakir, KDP Cumhurbaşkanı adayı Fuad Hüseyin’in Cumhurbaşkanı seçilme şansının daha yüksek olduğunu ve bu yüzden bu tür tekliflerin yerinde olmadığını söyledi.
Yorumlar
Yükleniyor...