The news is by your side.

YNK: Barzani Rojava için perde arkasında çok çalışıyor. Tüm Kürt partileri hemen bir heyet oluşturup dünya başkentlerini…

YNK‘nin İrancı olmayan yani Kürdistani kanadı öncülerinden Mele Bextiyar yaptığı açıklamada “Rojava’ya bir çare bulmak için Sayın Başkan Mesut Barzani perde arkasında çok çalışıyor” dedi.

Video: Başkan Mesut Barzani’nin girişimleri sonucunda Kürdistan Peşmerge Güçleri Kobani’ye böyle geçmişti (yaşanan duygusal görüntüler):

Mele Bextiyar, Kürdistan bağımsızlık referandumunu desteklemiş, Kerkük işgali sırasında partisine bağlı bazı İrancı yönetici ve komutanların suikast girişiminden son anda kurtulmuş, onu korumak için siper olan onlarca Peşmerge can vermişti.

Benzer Haberler
1 1,367

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK yada KYB) Politbüro Yürütme Kurulu Sorumlusu Mele Bextiyar konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizler sayın Mesut Barzani öncülüğünde gerçekleşen ve ENKS ile TEV-DEM (Rojava Yönetimi) arasındaki Duhok ve Hewlêr Anlaşmalarını desteklemiştik. Bizler çok defa Rojava yönetimine diğer Kürt taraflarıyla beraber çalışın dedik. Ancak PYD bizi dinlemedi.”

“Çok iyi biliyorum Sayın Başkan Mesut Barzani perde arkasında Batı Kürdistan (Rojava)’ya bir çare bulmak için çok çalışıyor. Biz YNK olarak da hem açıklama yaptık hem de çalışıyoruz.”

“Rojava yönetimi için en iyi çözüm Kürdistani güçler ve Suriye rejimi ile anlaşmaktır. Bunun için en uygun zamandayız. PYD nasıl ki destek için Paris’e gitti, aynı şekilde Şam, Tahran ve Moskova’ya da gitmeli masada görüşerek bir çıkış yolu bulmalı ve Kürtlerin haklarını anayasal güvenceye almaya çalışmalıdır.”

“Şunu öneriyorum: Güney Kürdistan (Kürdistan Bölgesel Yönetimi)’nin bütün partileri olarak ortak bir heyet oluşturumalıyız, bu heyet Batı Kürdistan (Rojava) ve Suriye’de bir çözüm için dünyanın bütün başkentleri ile görüşmeler yapmalıdır, Başkan Barzani bunu öncülük edebilir.” (ZERnews)

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.