Yerel Seçim’e ilişkin anket; MHP’nin 1. olduğu yer yok, fiyasko yaşayabilir

Türkiye Haberleri – ZERnews: Anket ve araştırma şirketi MAK Danışmanlık, MHP’nin yerel seçimlerde Osmaniye dışında belediye alma imkanı olmadığını ileri sürerken, oy oranı için yüzde 9 tahmininde bulundu.

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan’a konuşan MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, İYİ Parti’nin MHP oylarını böldüğünü belirterek, “MHP’nin bugüne kadar belediye kazandığı ya da kazanması muhtemel illerde yapılan araştırmalarda, Adana, Mersin, Isparta, Manisa, Karabük, Osmaniye gibi, MHP’nin oy oranının İYİ Parti’den kaynaklanan nedenlerle tam ortadan bölündüğü görüldü” dedi.

SADECE OSMANİYE

Kulat’a göre MHP seçime tek başına girdiği takdirde sadece Osmaniye’de belediyeyi alabilme ihtimali var ve partiyi büyük bir başarısızlık bekliyor:

“MHP, belediye seçimlerinde çok büyük bir fiyasko yaşayabilir. Çünkü özellikle İYİ Parti, CHP ile ittifakla seçime girer ve bazı ilçeleri alırsa MHP’nin de hiç belediyesi olmazsa işin dengesi çok değişir. Ekonomik boyutu açısından da, kendini izahı açısından da..”

MHP OYUNU BİR NOKTADA TOPLAYAMIYOR

MHP’nin oylarının yüksek ya da az çıkmasının önemli olmadığını dile getiren Kulat, MHP’nin oylarını bir noktada toplayamadığı şöyle aktarıyor:

“Aynı oranlarda oy alan HDP, 20 tane 30 tane 10 tane neyse belediye alırken MHP’nin oy oranı Güneydoğu’daki iki puanı çıkardığınız zaman zaten 9’larda. Çünkü o iki puan son seçimlerde nedir neyin nesidir ayrı bir boyut… Ama bakın Adana’da yüzde 30 ile 31 ile seçim almış. Şu anda yüzde 15 ile dördüncü parti. Mersin’de yine dördüncü parti, Manisa’da yine öyle üçüncü parti ya da ikinci parti. Yani hiçbir yerde birinci parti değil şu anda.”

“MHP AK PARTİ’NİN KENDİNE MUHTAÇ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR”

MHP’nin bazı ilçe belediyelerinde yarışı zorlayabileceğini kaydeden Kulat şöyle devam etti:

“MHP şunu anlayamadı, yani AK Parti’nin kendisine çok muhtaç olduğunu düşünüyor. Hâlbuki Ak Parti’nin yerel seçimlerdeki oy oranları zaten hep yüzde 40’lardadır. Yüzde 50’lilerde değildir. Yüzde 50’lilik bir oya da Ak Parti’nin ihtiyacı yok yerel seçimlerde. Çünkü Ak Parti’nin oyları lokaldir yani İstanbul’da bulur yüzde 50’leri, Ankara’da bulur yüzde 40’ları ve seçim sonucunu hep böyle alır. Güneydoğu’da HDP böyle alır. MHP göreceksiniz şartlar böyle devam ederse Türkiye genelinde çok farklı bir noktaya doğru gidebilir.”

AHMET TAKAN’IN YAZISININ TAMAMI

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...