The news is by your side.

Yeni Zellanda’da camiye saldırı: “49 can kaybı”

Yeni Zellanda‘daki Christchurch şehrinde bulunan iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Cuma namazını kılmak için toplanan cami cemaati saldırganın hedefi oldu. Saldırıda en az 49 kişi yaşamını yitirdi 48 kişi de yaralandı. 

Saldırganın-silahı

Saldırının görüntülerinde aracından iner inmez camideki insanlara saldırdığı görülen saldırganın bilgisayar oyunlarına benzer şekilde saldırıyı gerçekleştirdiği ve birçok defa şarjörünü değiştirdiği görülüyor.

Olaydan sonra şehirde sokağa çıkma yasağı getirildi ve tüm camilerin kapıları da kapatıldı. Polis halktan şüpheli görülen kişilerin ihbar edilmesini istedi. 

Benzer Haberler
1 9

Saldırıdan sonra polis tarafından saldırıyı gerçekleştiren 28 yaşındaki Brenton Tarrant adlı saldırganın sosyal medya hesapları incelenmeye alındı. Saldırganın youtube hesabından 70 sayfalık bir manifesto yayınladığı görüldü.

Manifestoda şu ifadeler dikkat çekti: “Kendi topraklarınızda huzur içinde yaşayabilir ve hiç zarar görmezsiniz. Boğazın doğu kısmında… ancak boğazın batısında herhangi bir yerde, Avrupa topraklarında yaşamayı denerseniz, sizi öldüreceğiz ve hamam böceği gibi topraklarımızdan süreceğiz. Konstaninapol için geliyoruz ve oradaki tüm cami ve minareleri yok edeceğiz. Ayasofya’yı minarelerden arındıracağız, Konstaninapol önceden olduğu gibi Hıristiyan şehri olacak.”   

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.