Yeni Nesil Hareketi: KDP ile YNK’nin seçim sonuçları Saddam Hüseyin’in seçim sonuçlarına benziyor

Yeni Nesil Hareketi, yayımladığı açıklamayla dün açıklanan seçim sonuçlarını reddettiklerini belirtti.

Yeni Nesil Hareketi, dün Kürdistan Yüksek Bağımsız Seçim ve Referandum Komisyonu tarafından resmi olarak açıklanan seçim sonuçlarına ilişkin yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Açıklanan komik seçim sonuçları bize 16 Ekim 2002’de Irak’ta yapılan seçim sonuçlarını hatırlatıyor. O seçime katılım oranı yüzde yüz olarak açıklanmış, Saddam Hüseyin’in de yüzde yüz oy aldığı bildirilmişti. Fakat bir yıl sürmeden iktidardan düştü. Bu yüzden Saddam döneminde yapılan seçim sonuçları ne kadar gerçektiyse KDP ile YNK’nin aldıkları oy ve çıkardıkları milletvekili sayısı da o kadar gerçek.”

 Açıklamada ayrıca, “27 yıldır Kürdistan halkına, resmi kurumlara ve en basit demokrasi ilkelerine yönelik yapılan aşağılama ile mücadele etmek için YNK ve KDP dışındaki partilerden siyasi tutumumuzu birleştirme çağrısında bulunuyoruz.” denildi.

Dün gece, Kürdistan Yüksek Bağımsız Seçim ve Referandum Komisyonu yaptığı basın toplantısıyla 30 Eylül’de yapılan genel seçimlerin sonuçlarını açıklamıştı.

Basın Toplantısında; Goran, Komel ve Yekgirtû’nun Kürdistan Yüksek Bağımsız Seçim ve Referandum Komisyonu’ndaki üyeleri hazır bulunmamıştı ve bu üyeler daha sonra yaptıkları açıklama ile seçim sonuçlarının gerçeği yansıtmadığını belirtmişlerdi.

İlgili haber için buraya bakınız:

https://haber.zer.news/2018/10/kurdistan-bolgesi-nde-secim-sonuclari-resmi-olarak-aciklandi.html

Yorumlar
Yükleniyor...