Yeni bir sol hareket geliyor; Partiler üstü ittifak…

Almanya Haberleri – ZERnews: Almanya’da Sol Partili Sahra Wagenknecht’in girişimi ile “Ayağa Kalk” adlı yeni sol bir hareket başlatırken, mevcut siyasi partilerde kendini bulamayan sol eğilimli seçmenlere bir platform sunmayı hedefliyor.

Wagenknecht’in yanı sıra Yeşiller partisinin eski lideri Ludger Volmer ve Flensburg kentinin Sosyal Demokrat Partili (SPD) Belediye Başkanı Simone Lange’in Berlin’de düzenlediği basın toplantısında siyasi hareketin tanıtımı yapıldığı belirtildi.

Sol Partili Sahra Wagenknecht, bu hareketi başlatmalarına sebep olarak “Almanya’da demokrasinin ciddi bir kriz içinde olmasını” gösterdi. Toplumda sosyal açıdan bölünmenin derinleştiğine vurgu yapan Wagenknecht, Almanya’daki değişikliklerin birçok insanın istemediği bir yönde olduğunu söyledi. Wagenknecht, “Buna karşı konulmazsa bu ülke beş veya on yıl sonra tanınmayacak bir hale gelecek” diyor.
Deutsche Welle Türkçe’nin (DW Türkçe) haberine göre, bu hareketin bir hedefinin de sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin yükselişinin engellenmesi olduğunu dile getiren Wagenknecht, “Sokakları PEGIDA (Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar) ve sağcılara bırakmaktan üzüntü duyduğunu” ifade etti.
“Ayağa Kalk” hareketinin bir parti olmadığını söyleyen Wagenknecht, bunun Almanya’da yeni kitlelere ulaşmayı hedefleyen bir ittifak olduğunu belirtti. Almanya’daki partileri değiştirmeyi hedeflediklerine işaret eden Wagenknecht, ülkede yeni bir hükümet istediklerini de sözlerine ekledi.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...