Yeni Başbakan Abdulmehdi’den sürpriz “140. madde” çıkışı

Irak’ın yeni Başbakanı Adil Abdulmehdi, Irak Anayasası’nın 140. maddesiyle ilgili sorunların yanı sıra Kürdistan Bölgesi’nin bütçe sorununun adil bir şekilde çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Irak Anayasası’nda yer alan 140. madde, Kürdistan Bölgesi’nin idaresi dışında kalan Kürt bölgelerinde referandumu şart koşuyor. Yasaya göre söz konusu bölgelerin Erbil veya Bağdat’a bağlanması referandumla belirlenecek.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, “140. madde ve Irak bütçesinden Kürdistan Bölgesi’nin payı konularını önemseyerek ciddi diyalog yürütüyoruz. Bu konularla ilgili şuan son kararı veremem” ifadelerini kullandı. Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında Irak Parlamentosu’nun yanı sıra Irak hükümeti ve ilgili tarafların bu konuları görüştüğünü belirten Abdulmehdi, Irak Parlamentosu’nda bütçeyle ilgili bir komisyon oluşturduklarını da belirtti.
Irak bütçesinin adil bir şekilde Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın tüm illerine dağıtılması gerektiğine vurgu yapan Abdulmehdi, bütçe komisyonunun gerekli görüşmeleri gerçekleştirdiğini söyledi. Önceki dönemlerde Bağdat hükümetleri tarafından Irak Anayasası’nın 140. maddenin uygulanmasıyla ilgili herhangi bir adımın atılmasından kaçınılmıştı.
Diğer yandan, Nuri Maliki ve Haydar Abadi hükümetleri döneminde 4 yıl boyunca Irak bütçesinden Kürdistan’a pay verilmemiş, 2017 yılında da yüzde 17 olan Kürdistan bütçesi yüzde 12.68’e düşürülmüştü. 
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...