Yasalar KDP’li kaymakamı işaret ediyor; Kerkük Valiliği’ne kim getirilecek?

Kerkük Haberleri – ZERnews: Merkezi Bağdat Yönetimi tarafından yasa dışı şekilde Kerkük’e vali olarak atanan Rakan Cuburi’nin, parlamenter seçilmesi nedeniyle valilik görevini bir ay içinde bırakıyor. Kerkük’ün yeni valisinin nasıl belirleneceği merak konusu oldu.

16 Ekim 2017 olaylarından sonra Kerkük’e Vali olarak atanan Rakan Cuburi’nin parlamentoya girmesi nedeniyle görevi bırakacak olması, Kerkük İl Meclisi’ndeki taraflar arasında kimin vali olarak görev yapacağı tartışmalarına neden oldu.
Kanunlara göre Kerkük Merkez İlçe Kaymakamı’nın bu görevi üstlenmesi gerekiyor. Şu andaki Kerkük Merkez İlçe Kaymakamlığı Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) elinde bulunuyor. Ancak Kerkük Merkez İlçe Kaymakamı Kamil Saleyi, kendisine herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını söyledi.
K24’e açıklamalarda bulunan, kentteki hemen tüm bileşenlerin kendisini desteklediğini vurgulayan, KDP’li Kamil Saleyi, “Hizmet etmem gereken her durumda Kerkük’e hizmet etmeye hazırım. Birçok taraftan, bileşenlerden insanlar benimle iletişime girip Kerkük’e dönmem halinde beni destekleyeceklerini belirtti” ifadelerini kullandı. Irak yasalarına göre, valilik makamı herhangi bir sebepten dolayı boşaldığında merkez ilçenin kaymakamı valililiği vekaleten yürütüyor. Kerkük’te Rakan Cuburi’nin vali olarak atanmasından sonra birçok Kürt bürokrat, memur ve işçi görevinden uzaklaştırılmıştı.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...