The news is by your side.

Tarihi Xakurk Destanı hakkında 10 madde: İradenin kimyasal ve dünya güçlerine galip geldiği savaş – Mesut BarzaniBedel Boseli – ZERnews: Tarihi ve destansı Xakurk Savaşı (Hakurk Destanı) üzerinden 30 yıl geçti. 46 gün süren bu büyük savaşta Kürdistan Peşmerge güçleri Mesut Barzani komutanlığında düşman ordusunu bozguna uğrattı. Bu savaşın özelliği şudur: Direniş iradesi, kimyasal silahlar, top, uçak ve dünya güçlerine galip geldi. Bu sadece Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) için değil bütün Kürtler, bütün Kürdistanlılar ve bütün Kürt dostları için bir başarıydı.

İşte Xakurk (HAKURK) savaşının 10 tarihi özelliği:

Benzer Haberler
1 1,157

10- Peşmerge’ye savaş medyanında komuta eden ve ön cephede savaşan Mesut Barzani “Kimyasal, tank ve toplarla irademize galip geleceklerini düşünüyorlarsa, bomboş bir hayaldir” dedi. Nitekim bu savaşta İrade her türlü teknolojik silah, uçak ve kimyasal saldırılara galip gedi.

Video için tıklayın:

09- 14.08.1988 başlayan bu destansı direnişe Başkan Mesut Barzani direk komuta ediyordu. Bu savaşta konuşma yapan Mesut Barzani “Bu direnişin sürekliği sonucunda Irak yeni bir sürece girecek, Kürdistan önemli kazanımlar elde edecek dedi.” Nitekim de öyle oldu. Barzani gerekli teknik ve taktik hazırlıkları yaptı, Peşmergelere savaş stratejisini açıkladı. Peşmergeler ona “Siz Başkanımızsınız, komutansınız biz savaşa hazırız, siz Ali Beg ovasına geçip oradan savaşı (telsizle) yönetin.” dedi. Barzani cevaben şöyle dedi: “Ben o güvenli ovaya gidersem Peşmerge sıkışırsa çekilebilir, ben burada ön cephede savaşacağım. Düşman ancak cesedimi çiğneyerek burayı geçebilir” dedi. Ve öyle yaptı.

Video için tıklayın:

 08- İran-Irak savaşının 1988’de son bulması üzerine Irak ordusu Xakurk üzerinden Kürdistan’a geniş çaplı işgal ve saldırı harekatı başlattı.  O zaman Saddam liderliğindeki Irak ordusu dünyanın 5. askeri gücüydü. 46 gün süren bu savaşın özelliği; Peşmerge gerilla taktikleri ile savaşmadı, direk cephe savaşına girdi. Silah gücü zayıf olan Peşmerge daha önce gerilla taktikleri ile savaşıyordu. Irak ordusu ağır silahlar, toplar, uçakların yanı sıra Batı ülkelerinin desteğiyle kimyasal silahlar da kullandı. Siyasi, askeri ve stratejik olarak bu savaş tarihiydi.

Foto: Mesut, Sabır, İdris Barzani kardeşler

07- Irak yönetimi, İran savaşı sonrasında Kürtleri tamamen bitireceklerini açıklamıştı. İran savaşı sonrasında tüm güçlerini Kürdistan Peşmerge Güçleri’nin üzerine gönderen Irak ordusu kelimenin tam anlamıyla şok oldu.

06- Bu savaş Enfal soykırımının bir halkasıydı. “Enfal” Kuran-ı Kerim’de kafirlere karşı nasıl savaşılacağı, ganimetlerin paylaşımını anlatan bir suredir. Kürtleri “kafir” ilan ederek mal ve mülklerini talan etmeyi aklına koyan Irak yönetimi bu operasyonun adını “Enfal” koymuştu. Sivil Kürtlere karşı kimyasal silahlar kullanıldı, içme sularına zehir katttılar, Kürdistan bölgesindeki su kuyularını betonla doldurdular.

05- Peşmerge güçleri Xakurk’ta düşmanı yenerek psikolojik ve siyasi üstünlük elde etti, Kürt halkı ve Kürt doslarına umut verdi.

Foto: Mesut Barzani, savaş strateji ve tekniğini babası Mustafa Barzani’den öğrenmişti

04- Bu savaşta Irak hükümeti 15 Liva’dan oluşan orduyu Barzani liderliğindeki Peşmergelerin üzerine ağır silahlar, kimyasallar, helikopter ve uçaklar eşliğinde sürdü. 15 Liva tam olarak 30 Alay komutanlığına denk geliyor.

03- Komutan Mesut Barzani Peşmergeler hitaben “Ya Irak genelindeki durum baştan aşağı değişmeli. Değişmezse bu direnişin sürekliliği karşısında düşman değişimi düşünmek zorunda kalacak.” dedi.

02- Bu savaş salt KDP’nin bir kazanımı değildi, tüm Kürtler ve Kürdistan halklarının ortak siyasi bir kazanımına dönüştü. Büyük dünya güçlerinin İran ve Kürdistan’a karşı her türlü desteği verdiği Irak ordusunun Peşmerge karşısında yenilmesi bütün dengeleri alt üst etti. Nitekim Almanya, İngiltere ve Hollanda gibi ülkeler o zaman Irak lideri Saddam Hüseyin’e kimyasal silahlar başta olmak üzere her türlü desteği veriyordu.

Video için tıklayın:

01- Bu savaş Kürdistan mücadelesinin 1992’ye kadar sürmesini sağladı. 1992’de tüm Kürdistan Bölgesi halkı şehir şehir, kent kent, köy köy ayaklanarak Irak ordusunu tamamen Kürdistan’dan söküp attı, böylece Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve meclisi kuruldu, tüm dünya bunu kabul etmek zorunda kaldı.

Video için tıklayın:

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.