Washington Post’tan ‘Türkiye’ analizi: Bedava para dönemi bitti…

ABD / Türkiye Haberleri – ZERnews: Washington Post’ta yer alan bir analiz yazısında Türkiye’de yaşanan ekonomik sorunların küresel bir krizin başlangıcı olabileceğini ileri sürüldü. Türkiye’deki ekonomik sorunlara ilişkin bir değerlendirme yazısı yayımlayan Washington Post, “Gelişmekte olan kilit ekonomilerde artan borç yüklerinin yeni bir krizi başlatabileceğini” iddia etti.

Yazıda bu krizin Türkiye’de yaşananların ötesine geçebileceği belirtilirken, TL’nin yüzde 40 değer kaybettiği, ancak benzer sorunların Brezilya, Güney Afrika, Rusya ve Endonezya gibi ekonomilerde de görüldüğü aktarıldı.
Maryland Üniversitesi’nden iktisat profesörü Şebnem Kalemli Özcan, “Türkiye son ülke değil” diyerek, yaklaşan krizde Türkiye’nin başlangıç olduğunu söyledi. Washington Post, daha büyük bir krizin yakında olduğunu savunan uzmanların az sayıda olduğunu, ancak geçtiğimiz hafta Arjantin’in IMF’den 50 milyar dolarlık “kurtarma paketini hızlandırmasını istemesinin ve finansal sorunların yayılma riskinin” buna işaret ettiğini de belirtti.
2008’den beri toplam küresel borcun 97 trilyon dolardan 169 trilyon dolara yükseldiğini hatırlatan Washington Post, geçtiğimiz borç krizinin aksine bu kez etkilenenin ABD’li haneler ya da Yunanistan gibi Avrupa hükümetleri değil, “gelişmekte olan ülkelerdeki dolar ve euroyla borçlanan şirketler” olduğunu kaydetti. Türkiye’de şirketlerin ve bankaların; köprüleri, hastaneleri, elektrik santrallerini finanse etmek için dövizle borçlandığını aktaran gazete, yabancı yatırımcıların yüksek getiri sebebiyle yüksek borçlar verdiğini kaydetti.
Ekonomisti David Rosenberg ise, “Borç balonunu düzeltmemiz gerekiyordu, ancak bunun yerine daha fazla borç yarattık” dedi. Yazıda dövizle borçlanan ülkelerin FED’in faiz artışları, ABD ekonomisinin daha sağlıklı hale gelmesi ve doların güçlenmesiyle birlikte borçlarını ödeyemez hale geldikleri söyleniyor. Yazıya göre sene başında 100 bin dolarlık borcu ödemek için 379 bin lira gerekirken, şu anda aynı borcu ödemek için 660 bin liraya ihtiyaç duyuluyor.  2011’den beri Türkiye’de kriz çıkabileceğini savunan iktisatçı Tim Lee, “bedava para dönemi sona eriyor” değerlendirmesinde bulundu. WP, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türk finans kurumlarının notlarını düşürdüğü hatırlatarak, buna sebep olarak kuruluşların “riskte ciddi artışı” gösterdiğini belirtiyor.
WP’de yer alan yazıya göre, uzmanların önemli bir bölümü, Türkiye’deki ekonomik krizin etkilerinin sınırlı olacağı kanaatinde. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın söylemlerine ve Türkiye’deki yüksek enflasyona değinilen yazıda, Türkiye ekonomisinin düzelmeye başlamadan öncekinden daha da kötüleşeceği söyleniyor.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...