Ve ABD’nin ‘Suriye Stratejisi’ belli oldu; Ne zaman çekilecekler?

ABD / Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: ABD’nin önde gelen yayın organı Washington Post’un ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerine dayandırarak paylaştığı haberine göre, Amerikan Yönetimi Suriye’deki görevleri güncellendi ve yeni strateji oluşturdu.

YENİ STRATEJİ: ABD SURİYE’DE KALICI

Yeni strateji, İran’ın askeri güçlerini Suriye’den çekmesini ve “tüm Suriyeliler ile uluslararası toplum tarafından kabul edilen istikrarlı, tehditkar olmayan bir hükümetin kurulmasını” öngörüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde ABD’nin Suriye’deki askeri birliklerini geri çekme isteğini açıklamasına karşın, ABD askerlerinin varlığını kalıcı olarak sürdürecek yeni stratejiyi kabul etti. Trump, defalarca IŞİD bitirildiği zaman ABD askerlerini Suriye’den çekmeyi planladığını ifade etmişti. Fakat, daha sonra Washington’dan yapılan açıklamalarda, IŞİD’ten kurtarılan bölgelerdeki durum istikrara kavuşuncaya ve IŞİD’in yeniden canlanma tehdidi ortadan kalkıncaya kadar, askerlerinin bu ülkede kalacağını söylemişti.
“ANA SEBEP İRAN GÜÇLERİ”
Sputnik’te yer alan söz konusu habere göre, ana sebep Rusya’nın Suriye’deki İranlı güçlerle sorunu çözme konusunda ABD’ye destek olmaya hazır olduğu konusundaki belirsizliğiydi. Daha önce Trump, Moskova’nın bir ortak olabileceğini ifade etmişti. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Askerleri yıl sonuna kadar çekmeyeceğiz” derken, İran’ın Suriye’den çekilmesini sağlamak ve IŞİD’in “kalıcı yenilgisini garanti altına almak” için ABD güçlerinin Suriye’de kalacağını aktarmıştı.
Haber göre ayrıca Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) denetimindeki bölgeler de dahil yaklaşık 2 bin ABD askeri bulunuyor. Jeffrey, yeni askeri misyonun ayrıntılarını vermedi, ancak BM ve diğer platformlarda diplomatik inisiyatife öncelik vereceklerini ve yaptırımları da içeren ekonomik araçları kullanacaklarını söyledi.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...