Van’ı yeşillendiren kadınlar: Kadının yapamayacağı iş yoktur

Van’da Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı çalışan kadın işçiler, yeni ormanlar için binlerce hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yapıyor.

Orman İşletme Müdürlüğünde görevli kadın işçiler, Van’da yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden Akdamar Adası’nın karşısındaki Artos Dağı’nın eteklerinde yoğun mesai yapıyor.

İş makineleriyle kazılan yamaçlara bir yandan fidan diken kadın işçiler, bir yandan da ormanların korunması ve geliştirilmesi için mesai harcıyor.

Kışın karda, yağmurda, çamurda, yazın kavurucu sıcağın altında mücadele eden kadınlar, olası yangınlara karşı da çalışma yürütüyor.

İki çocuk annesi Güler Avcı, sabah saat 08.00’de ormana geldiğini ve gün içerisinde olası yangınlara karşı kurumuş ağaç dallarını topladıklarını söyledi. Avcı, “Çocuklarımızın geleceği için çalışıyoruz. Ormana, buradaki ağaçlara, fidanlara çocuğumuz gibi bakıyoruz” dedi.

Sevim Duman da “Şu an Artos Dağı’nın eteklerindeyiz. Kadının yapamayacağı iş yoktur. Burada çalışarak kadınların bu işi de en iyi şekilde becerdiğini gösteriyoruz” dedi.

Şehristan Duran ise günde 150 fidan diktiğini söyledi. Duran, “Aslında burada erozyonla da mücadele ediyoruz. Çorak toprakları yeşillendiriyoruz. Arkadaşlarımızla koordinasyon içinde çalışarak dağlarımızı yeşillendiriyoruz” diye belirtti.

(Van/AA)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...