The news is by your side.

Usta Kürt yazar Bahtiyar Ali’nin yeni romanı çok yakında çıkıyor

Usta Kürt yazar Bahtiyar Ali‘nin “Deryas û Laşekan” [Deryas ve Cesetler] adlı romanı Endêşe yayınevi tarafından Süleymaniye’de çok yakında neşredilecek.

Yeni romanı hakkında chawder.org haber sitesine konuşan Ali, şunları söyledi:

Benzer Haberler
1 1,157

“Roman; devrimin yeni gerçekleştiği, umut ve efsanelerin hakim olduğu bir şehrin hikayesini anlatıyor. Her yerde ve her zaman gerçekleşebilecek bir hikaye.

Adı Deryas olan romanın kahramanı Avrupa’da vesvesenin tarihi üzerine doktora yapmış ve bir dereceye kadar pasif bir karakter. Tahsilini tamamladıktan sonra şehrine dönen kahraman, şehrinin siyasi vesvese ve hurafelere boğulduğunu görür. Bir aydın olarak kendisi ile toplumu arasında oluşan yabancılığı kırmak için sürekli çaba içerisinde. Fakat sürekli siyasi ve ahlaki engellere takılır. Çok konuşkan birisi olmayan Deryas’ın dünyaya nasıl baktığını olaylara bakış açısından anlarız. Romanın ana karakteri çok konuşmaz ama izleyiş şekline bakarak duruşunu anlarız.”

“Deryas û Laşekan” Bahtiyar Ali’nin onuncu romanı. Ali’nin roman dışında teori alanında da eserleri var.

Bahtiyar Ali’nin “Diwahemîn Henarî Dunya” [Dünyanın En Son Narı] ve “Şarî Mosîqare Spiyekan” [Beyaz Müzisyenler Şehri] adlı iki romanı Almancaya çevrildi. Ali bu iki romanıyla Almanya’nın en iyi edebiyat ödülü olan Nelly Sachs ödülüne layık görüldü. Ayrıca yıl sonuna doğru Ali’nin “Mamim Cemşîdxan Ke Hemîşe Ba legel Xoy da Deybird” [Rüzgarın Sürekli Sürüklediği Amcam Cemşidhan] adlı romanı da Almancaya çevrilecek.

Öte yandan Ali’nin “Diwahemîn Henarî Dunya” [Dünyanın En Son Narı] adlı romanı İtalyancaya ve “Xezelnûs û Baxekanî Xeyal” [Gazel-nüvis ve Hayal Bahçeleri] adlı romanı da İngilizceye çevrilmiş durumda.

Farsçaya da çevrilen ve büyük bir ilgiyle karşılanan Bahtiyar Ali’nin romanlarının çoğunun kısa sürede dördüncü ve beşinci baskısı yapıldı.

Besam Mustafa tarafından Kürtçenin Kurmanci lehçesine aktarılan Bahtiyar Ali’nin Diwahemîn Henarî Dunya, Mamim Cemşîdxan Ke Hemîşe Ba legel Xoy da Deybird, Êwarey Perwane ve Koşkî Balinde Xemgînekan adlı dört tane romanı Avesta yayınlarından çıkmış bulunuyor.

Bahtiyar Ali 

Bahtiyar Ali 1960 yılında Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye şehrinde dünyaya gelir. Süleymaniye ve Selahattin üniversitelerinde Jeoloji bölümünü okur.

1983 yılında çıkan gösterilerde yaralanan Ali, üniversiteyi bırakır ve artık tamamıyla edebiyatla iştigal olur.

1998 yılında “Êwarey Perwane” [Kelebekler Gecesi] adlı ilk romanı okuyucuyla buluşur. Ali 1999 yılından beri Almanya’nın Köln şehrinde oturmakta.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.