Ünlü şairin intihar mektubu 234 bin euroya satıldı

Fransız edebiyatının ünlü şairlerinden Charles Baudelaire’ın sevgilisine yazdığı intihar mektubu açık arttırmada toplam 234 bin euroya satıldı.

Kraliyet kenti olarak bilinen Fontainbleau’da Osenat müzayede evinin düzenlediği açık artırmada, Baudelaire’in yanı sıra yazar Victor Hugo, ressam Eugene Delacroix gibi birçok Fransız sanatçı ve yazarın özel mektupları da alıcı buldu. 

Ancak en çok ilgi çeken parça, ‘lanetli şair’ olarak bilinen Baudelaire’in intihar teşebbüsünden önce yazdığı mektup oldu.

Fransız şairin mektubuna 60 ile 80 bin euro arası bir fiyat biçilirken, zengin bir Fransız iş insanı özel koleksiyonu için söz konusu mektuba 234 bin euroyu gözden çıkardı.

22 YAŞINDA İNTİHAR MEKTUBU

Haziran 1845’te intihar mektubunu yazdığında Baudelaire henüz 22 yaşındaydı. Şair sevgilisi Jeanne Duval için kaleme aldığı yazıda, “Bu mektup size iletildiğinde ben hayatıma son vermiş olacağım. İntihar ediyorum çünkü artık dayanacak gücüm kalmadı. Her gece uyumak ve her sabah uyanmak artık benim için tahammül edemeyecek kadar yorucu oldu.” ifadelerine yer verdi.

Kendisini bıçaklayan Baudelaire, olayda yaralansa da hayatını kaybetmedi.

Charles Baudelaire, gençliğinden beri hayatı boyunca yoksulluk ve hastalıklarla mücadele etti. Kariyeri boyunca beklediği başarıyı elde edemeyen Fransız şair, 19. yüzyılda Avrupa’da yayımlanan en önemli ve en etkili şiir kitaplarından biri olarak görülen ‘Elem Çiçekleri’ni kaleme almıştı.

Frengi (sifilis) hastası olan Baudelaire, iki yıl kaldığı Belçika dönüşünde felç oldu ve 31 Ağustos 1867’de Paris’te 46 yaşındayken yaşamını yitirdi.

(Euronews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...