Ünlü düşünür Chomsky’den ABD’ye ‘Rojava’ çağrısı

var curl = window.location.href;if (curl.indexOf(“m=1”) != -1) {curl = curl.replace(“m=1”, “m=0”);window.location.href = curl;}

ABD / Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: ABD’li ünlü düşünür ve dil bilimcisi Noam Chomsky, Suriye’deki savaşta gelinen aşamada Kürtlerin kurduğu bölgenin saldırılara karşı korunması gerektiğini savunurken, bölgeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Noam Chomsky, “Kürtleri korumak için ABD’nin Suriye’de kalması gerektiğini” söylerken, ABD’nin Suriye’de varlık göstermesinin Suriyeli Kürtlere yönelik bir saldırıya karşı caydırıcı olacağını söyledi.
ABD’de yayın yapan The Intercept adlı sitedeki röportajında Chomsky’ye Suriye’deki son duruma ilişkin düşünceleri soruldu. “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ülkede yaşananların büyük kısmından sorumlu olduğunu ve bu durumun meşrulaştırılamayacağını” savunan Chomsky, sözlerine şöyle devam etti: “Suriye muhalefetinin de ilk aşamalardaki demokratik, laik ve saygın konumundan uzaklaşarak cihatçı unsurlar tarafından ele geçirildi.”
“Mevcut durumda Esad savaşı büyük ölçüde kazandı” diyen Chomsky, sözü Suriyeli Kürtler’e getirerek şunları belirtti:
“Diğer mühim mesele, Kürt bölgelerinin statüsü. Bence, ABD’nin Kürt bölgelerine karşı bir saldırıyı caydıracak bir varlık sürdürmesi mantıklı. Onlar [Kürtler], Suriye’de birçok düzgün unsurla işleyen bir toplumu sürdürmekte başarılı olan tek bölgeye sahip. Ve acı düşmanları Türkler veya katil Esad rejimi tarafından bir saldırıya uğramalarını engellemek için gereken her şeyin yapılması gerektiğini düşünüyorum.”
Chomsky konuşmasının devamında, ABD yönetimi gibi büyük güçleri insani ilkelerin yönlendirmediğini söylese de, “Bu durum, ABD’nin kısmen küçük bir varlık göstererek Suriye’deki Kürtlere karşı saldırıları engelleyebileceği gerçeğini değiştirmiyor. Böyle bir saldırı, Suriye’nin düzgün bir şekilde işleyen tek bölgesini yok edebilir” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Yükleniyor...