The news is by your side.

Uluslararası Koalisyon Güçleri heyeti İran saldırısını Mesrur Barzani ile görüştü

Kürdistan Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani bugün (09.09.2018) Koalisyon Güçleri Koordinasyon Merkezi’nin Kürdistan’daki sorumlusu General Anderson ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Görüşmede Erbil’in Koye ilçesinde Doğu Kürdistanlı Kürdistan Demokrat Partisi’ne (HDK) yönelik saldırıdan duyduğu rahatsızlığı dile getiren Mesrur Barzani, şehit yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Bölgedeki son askeri ve siyasi gelişmeler ile güvenlik durumunun ele alındığı görüşmede, Peşmerge Güçleri ile Koalisyon Güçleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Benzer Haberler
1 1.157

Bölgenin huzur ve istikrarı açısından Peşmerge Güçleri’nin daha fazla eğitilmesi, örgütlendirilmesi ve güçlendirilmesinin öneminin altı çizildi.

Başta Kerkük olmak üzere, Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerin durumunun da ele alındığı görüşmede Mesrur Barzani, yaşananlardan rahatsız olduklarını ve mevcut durumun son bulması gerektiğini belirtti.

Kerkük’ün işgal altında olduğunu ve burada yaşananların kabul edilemez olduğunu ifade eden Mesrur Barzani, Kerkük’ün durumunun anayasal çerçevede çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Görüşmede Kürdistan ile ABD ilişkilerinin stratejik düzeye ulaşması gerektiğine vurgu yapıldı.
Mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulunmaması durumunda, faaliyetlerinde artış gözlenen terörist grupların gelecekte farklı bir formda ortaya çıkacağı ve durumun daha karmaşık hale geleceği kaydedildi.

Bunun yanı sıra bugün Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’deki Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde İran’ın saldırısını kınamak için basın açıklaması yapıldı.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.