“Türkiye’nin ABD ve Kuzey Suriye’ye yönelik baskıları devam edecek!”

Türkiye’nin Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) mevzilerini hedef almaya devam edececeğini belirten Dr. Arond Stein, Türkiye’nin ABD üzerinde baskı oluşturarak Suriye sınırında bir güvenlik koridoru kurmayı isteyeceğini söyledi.

Son günlerde Türkiye ile Suriye sınırında tansiyon yükseldi. Türkiye, Demokratik Suriye Güçlerinin Kobani ve Gire Spi‘deki mevzilerini bombaladı.

ABD, IŞİD ile savaşta müttefiği olan DSG güçlerine silah ve mühimmat verdi. Türkiye Kuzey Suriye Kürtlerini kendisi için tehdit olarak görüyor ve ABD‘den onları sınırdan uzaklaştırmayı istiyor.

Son günlerde Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik yaptığı bombalamalar hakkında The Gurdian gazetesine açıklamalarda bulunan Atlantik Konseyi’nde araştırmacı olan Dr. Arond Stein, “Türkiye bu hamlesiyle ABD’yi Kürtleri Suriye sınırından uzaklaştırmaya ikna edip himayesi altındaki grupları buralara yerleştirmek istiyor” dedi.

Bombalamaların devam edeceğini belirten Stein, “Bu durum Washington’da Türkiye’ye bu konuda nasıl davranılması gerektiği meselesinin öne çıkmasına neden olacak” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Kobani ve Gire Spi’yi bombaladıktan sonra ABD güçleri DSG güçleri ile beraber Türkiye sınırı boyunca ortak devriye başlatmışlardı.

Ne olmuştu? 

27 Ekim günü İstanbul’da Türkiye, Fransa, Rusya ve Almanya arasında liderler düzeyinde gerçekleşen dörtlü Suriye zirvesi sonrasında, Türkiye Kobani ve Til Ebyad’i hedef almıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...