“Türkiye Kuzey Suriye’yi Gazze Şeridi’ne dönüştürmek istiyor!”

Ortadoğu Stratejik Araştırma Kuruluşu Başkanı Dr. Nicholas Paneutides, Türkiye’nin Kuzey Suriye’yi topraklarına katmaktan ziyade Gazze Şeridi‘ne dönüştürmek istediğini belirtti.

Kuzey Suriye‘de son zamanlarda meydana gelen gelişmeler hakkında Kurdpress.com’a konuşan Dr. Nicholas Paneutides önemli değerlendirmelerde bulundu.

Paneutides, Türkiye‘nin Kuzey Suriye’yi bombalamasının nedeni yaklaşmakta olan seçimlerden ziyade Türkiye’nin bölgedeki yayılma stratejisiyle ilintili olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Kuzey Suriye’yi topraklarına ilhak etmek istemediğini belirten Paneutides, “Her ne kadar ikisi arasında bir fark olsa da Türkiye burayı İsrail tarafından işgal edilen Gazze Şeridi’ne benzer bir bölgeye dönüştürme niyetinde” ifadelerini kullandı.

Paneutides, Türkiye Kuzey Suriye’ye karşı yeni bir savaş başlatabilir mi sorusuna verdiği cevapta şunları söyledi: “Türkiye’nin stratejik hedefi Kuzey Suriye Kürtleri tarafından milli güvenliğine tehdit oluşturduğunu düşündüğü şeyi yok etmek.

Türkiye Afrin’i kontrol ederek bu stratejisini gerçekleştirdi. Fakat son günlerde gördüğümüz gibi Türkiye Fırat’ın doğusundaki bölgeleri de bombalamaya başladı. Buna sebeb olarak ise YPG’nin Minbiç’teki varlığını gösteriyor.

Türkiye’nin bu hamlesi Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) IŞİD’le mücadelede yardım eden diğer güçleri tehlikeye atıyor ki bu güçler içinde 2000 ABD askeri bulunuyor. Bana göre ABD kafasında uzun süre boyunca çelişkili ve farklı hedefleri barındıramaz. Bu konuda açık bir mevzi alması gerekecek. ABD bir taraftan IŞİD‘le mücadelede Demokratik Suriye Güçleri’ne yardım ederken diğer taraftan Türkiye’nin çıkarların gözetemez.”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...