“Türkiye kendisini Suriye topraklarında sınırları boyunca uzun bir şeridi kontrol etmeye hazırlıyor!”

TÜRKİYE – ABD – KUZEY SURİYE HABERLERİ – Türkiye Kürtlerin kontrolünde bulunan bölgelere saldırmak ve sınırında tampon bir bölge oluşturmak için hazırlık yapıyor. Bu ülke son günlerde Kürt güçlerinin Kobani‘deki mevzilerini bombalayarak ABD’nin bu durum karşısında alacağı tavrın ne olacağını bilmek istiyor.

Ağırlığını Kürt güçlerinin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) farklı hedefleri olan ABD’deki müttefikleri ile Türkiye’deki düşmanları arasında kendisini sıkışmış görüyor. Bu yüzden DSG, IŞİD’e karşı Deyrezzor‘da başlattığı operasyonu durdurduğunu açıkladı.

ABD‘nin asli müttefiği DSG, Fırat’ın doğusunda IŞİD’e karşı savaşırken Türkiye’nin DSG mevzilerine yönelik bombalama eylemlerinin artması, DSG’nin Doğu Suriye’nin Hacin şehrinde IŞİD’e karşı başlattığı operasyonu durdurmasına sebep oldu.

60 bin nüfuslu, birkaç caddenin ve bir umumi hastanenin bulunduğu Hacin şehri, IŞİD’in kalan son mevzilerinden bir tanesi olup fethedilemez olduğunu gösterdi.

IŞİD 2013 yılında bu şehri kontrol ettikten sonra 2016 yılında buradaki militan sayısını artırdı. IŞİD Hacin’de bir tünel ağı kazdı ve halkın günlük hayatında yerini sağlamlaştırmak için yerel aşiretlerle temas kurdu.

Her ne kadar Demokratik Suriye Güçleri ile uluslararası koalisyon güçlerinin IŞİD’in Hacin şehrindeki mevzilerine yönelik ağır silahlarla bombalaması devam ediyor olsa da, DSG’nin buraya yönelik operasyonları durdurmadan önce ciddi kayıpları oldu.

DSG’nin tecrübeli ve kabiliyetli güçlerden oluştuğu söylense de şiddetli rüzgarın etkisiyle havaya kalkan ve görüş alanını bir kaç metreye kadar indiren çöl kumları yüzünden IŞİD’in önemli karşı saldırılarına maruz kaldı.

DSG operasyonlarını durdurduğunu bildirdiği açıklamasında, “Türkiye’nin kuzeyden ve IŞİD’in güneyden güçlerimize yönelik saldırıları bizi IŞİD’e karşı operasyonlarımızı geçici olarak durdurmaya zorladı” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, “Uluslararası camiadan Türk ordusunun Suriye’nin güvenli alanlarına yönelik saldırılarını kınamasını istiyoruz. Aynı şekilde uluslararası koalisyon içinde yer alan müttefiklerimizden açık bir tavır almalarını ve Türkiye’nin saldırılarını durdurmalarını istiyoruz” denildi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin ABD ile olan ortaklığı küçük de olsa Türkiye’nin Kürt mevzilerine yönelik saldırıları karşısında bir güvence sağlamış durumda. Türkiye Kürt nasyonalizminden duyduğu tehdide ilişikin şiddetli bir biçimde hasımane hareket ediyor ve ülkesinde bulunan 3 milyon Suriyeli için bu bölgede tampon bölge oluşturmak istiyor. Bu yüzden ABD’nin endişelerine bakmaksızın sınırları boyunca tampon bir bölge oluşturma peşinde.

Türkiye bu yılın başında Afrin’e yönelik operasyon başlatmış ve DSG’nin Nisan ayında IŞİD’e karşı operasyonlarını durdurmasına ve Suriye sınırında güçlerini artırmasına neden olmuştu. Bu saldırıdan sonra IŞİD’in eylemlerinde önemli bir artış olmuştu.

Center for a New American Security’de Ortadoğu üzerine çalışan araştırmacı Nicholas Heras, “IŞİD için bu durum Allah’ın bir hediyesiydi. Demokratik Suriye Güçleri’nin ilerleyişi azalınca IŞİD daha önce kaybettiği büyük bir bölgeyi geri alabildi ve buralarda yeniden örgütlenme ile güçlerini yenilemek için zaman kazandı. Bu olay ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon için iyi bir dersti” dedi.

ABD’nin taleplerinin hilafına olduğu açık olan Türkiye’nin saldırıları, kendisi açısından mantıksız değil.

Heras, “Erdoğan bu işi nereye kadar götürebileceğini deneyip bilmek istiyor. ABD güçleri ile pratik bir koordinasyon kurması gerektiğini biliyor ama nereye kadar ilerleyebileceğini de bilmek istiyor” değerlendirmesini yaptı.

Heras yanı sıra, “ABD Türkiye‘nin iyi bir oyun oynadığını düşünüyor ve Erdoğan bundan haberdar. Türkiye kendisini Suriye topraklarında sınırları boyunca uzun bir şeridi kontrol etmeye hazırlıyor. Erdoğan ABD’nin Türkiye’nin eylemlerine ne ölçüde tepki göstereceğini bilmek istiyor” dedi.

Kaynak: The Arab Weekly

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...