“Türkiye, Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan’ın Kuzey Suriye’ye olan yardımlarını engellemek için faydalanacak”

Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki Başkonsolosluğunda öldürülmesi son günlerin en çok konuşulan ve tartışılan haberlerinden.

Türkiye makamları başta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere konuyla yakından alakadar oldu.


DW’de çıkan haberde, “Türkiye, Kaşıkçı cinayetini Suudi Arabistan’a karşı bir koz olarak kullanacak. Çünkü Suudi Arabistan Kürtlere özellikle Suriye Kürtlerine müttefik bir ülke olarak görülüyor.” denildi.

AKP kurucularından ve Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, “Türkiye’nin Kaşıkçı cinayetiyle olan yoğun ilgisinin nedeni, Türkiye’nin bu cinayetten Riyad’ın Suriye Kürtlerine olan yardımlarına karşı siyasi bir araç olarak faydalanmak istemesinden geliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Yakış, “Kürtler IŞİD’e karşı mücadelede ABD’nin en yakın müttefiki. Kürtler son zamanda 200 milyon değerinde ağır ve hafif silah ABD’den satın aldı. ABD silahları Kürtlere verdi fakat parasını Suudi Arabistan ödedi.” dedi.

Yakış, “Türkiye, Suudi Arabistan bu parayı ödediği için kızgın ve Türkiye Kaşıkçı cinayetini Arabistan’a karşı bir araç olarak kullanıyor.” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...