Ankara’ya ulaşan istihbarat: İdlib, Esad ile 100 araçla Halep’e geçen YPG’ye bırakılacak

İdlib Haberleri – ZERnews: Suriye Ordusu, Rusya’nın desteğini alarak operasyon yapmayı planladığı  İdlib’e ilişkin Ankara’ya ulaşan istihbarat bilgilerinden dikkat çeken önemli iddialar yer alıyor.

Suriye’den Ankara’ya ulaşan istihbarat bilgilerini gazetedeki köşesinde sıkça yer veren Yeniçağ Gazetesi yazarı Ahmet Takan, İdlib’in Esad ve YPG’ye bırakılacağını ileri sürdü.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski danışmanı olan Ahmet Takan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“…Suriye’de kaynayan İdlip kazanı… İran Dışişleri Bakanı’nın ani Ankara ziyareti… Ortada müthiş bir tiyatro var!.. Yıllardır bu sütunlardan yapılan pek çok hatayı, sahadaki gerçeklerle birlikte ifade ediyoruz. Açık seçik söylemek gerek; Türkiye tost olmuş durumda. Devlet mekanizmaları, “en az  zararla nasıl kurtarırız”ın peşinde. “Kazan kazan” bir kez daha yalan oldu!.. İdlip’deki güvenlik ve istihbarat görevlilerimizin aktardıkları ile son durumu özetlemeye çalışayım:

“İdlib operasyonu en fazla bir hafta içinde başlar. Rusya ve Suriye rejimi kuşatmayı bitirdi. El Nusra terör örgütü, Hatay sınırında sıkıştığı için sınırı silahları ile geçmeye çalışacak. Türkiye’ye tuzak kuranların isteği de bu 50 bin silahlı kişinin Hatay’a geçmesi… YPG, ‘ben yokum’ diyor ama inandırıcı değil. YPG’siz  İdlib’e kara harekatı olmaz. ABD, İdlib’i Esad’la beraber YPG’ye teslim edecek. İdlib’te provakatif bir kimyasal saldırı olması muhtemel. Kuzey, uçuşa yasak bölge ilan edilecek ve YPG Afrin’e saldıracak. Esad İran’ı istemiyor. El Nusra şu an tamda bizim sınırımızda konuşlu. Asıl tehlike bunlar.Asla girişlerine müsaade edilmemeli. Türkiye’nin durumu, yukarı tükürsen bıyık alta tükürsen sakal misali. Kimse beklemiyor ama  operasyon 7 Eylül’de İran’da toplanacak Suriye zirvesi öncesi gerçekleşebilir. Böyle olursa Astana süreci boşa çıkarılıp Cenevre ön plana alınır. ABD ve Rusya anlaştı. Esad, YPG ile önceki günde görüştü. YPG, operasyona destek vermek için önceki gün gece 100 aracı Halep’e gönderdi.”…”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...