“Türkiye ile DSG arasında bir çözüm için çabalıyoruz” diyen Jeffrey: Misliyle karşılık veririz

ABD / Türkiye / Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Türkiye ve Suriye’deki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) arasında bir çözüm bulmaya çalıştığını belirtti.

“BİR ÇÖZÜM BULMAK İÇİN ÇABA HARCIYORUZ”

Açıklamalarda bulunan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, DSG ve yerel güçlerle birlikte çalıştığını belirterek, “Türkiye ve Kürt güçleri arasında bir çözüm bulmak için çaba harcadığını” söyledi.

“BİR SALDIRI DURUMUNDA MİSLİYLE KARŞILIK VERİRİZ”

ABD’li güçlere herhangi bir saldırı gerçekleşmesi halinde buna sert bir şekilde yanıt vereceklerini ifade eden Jeffrey, ABD’nin Suriye’de iki amacının olduğunu, bunlardan birinin IŞİD’i tümüyle yok etmek, diğerinin ise İran güçlerini Suriye topraklarından çıkarmak olduğunu ifade etti. Jeffrey, “ABD, İran’ı siyasi yollarla Suriye topraklarından çıkarmak istiyor ancak İsrail silahlı seçeneği kullanarak bunu gerçekleştirmeyi tercih ediyor” dedi. Birkaç gündür TSK’ye bağlı obüsler, Kobani ve Girê Spî’deki (Tel Abyad) DSG’nin alt bileşeni olan YPG’nin mevzilerini bombalıyordu. DSG, IŞİD’e yönelik Deyrezzor’da düzenledikleri operasyonları bir süreliğine durdurduklarını duyurdu.

Öte yandan, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Fırat’ın doğusunda YPG’ye operasyon hazırlığı açıklaması üzerine ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) açıklama gelmiş ve Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyon planları hakkındaki açıklamalarının farkındayız. Türkiye ve DSG ile durumu yatıştırmak amacıyla temas halindeyiz” demişti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...