“Türkiye, Fırat’ın doğusu için bir şey yapamayacak ama…”

Türkiye / Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: Türkiye’nin Suriye’de hem ABD hem de Rusya ile yürüttüğü ikili politikasını değerlendiren Prof. Dr. İlhan Uzgel, “Türkiye Fırat’ın doğusu için bir şey yapamayacak, ama Erdoğan iç politikada ABD’yi şikayet edip duracak” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’de askeri ve diplomatik trafik yoğunlaşırken Erdoğan Türkiyesi, Menbic ve Fırat’ın doğusuna yönelik müdahale açıklamaları sürüyor.
Türkiye’nin Suriye politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. İlhan Uzgel, Birgün Gazetesi’nden Ekin Akyaz’a açıklamalarda bulundu. İlhan Uzgel’in verdiği röportajın ilgili bölümü şöyle oldu
– Suriye politikasındaki çelişkiyi nasıl yorumluyorsunuz?
“FIRAT’IN DOĞUSUNU CİDDİ BİR SORUN OLARAK GÖRSE DE…”
“Türkiye Suriye’de hem Amerika hem Rusya ile hareket ediyor, hareket ettiği alanlar da konular da biraz farklılaşıyor. Aslında dönem dönem ikisini de memnun edecek hamlelerde bulunuyor. Fırat’ın doğusunu ciddi bir sorun olarak görse de yapacak bir şeyi olmadığını biliyor. Türkiye Afrin Celabrus hattı karşılığında Fırat’ın doğusuna dokunmuyor. Türkiye, Amerika Fırat’ın doğusunu alınca, ben de batısını almak isterim dedi. Amerika da buna ses çıkarmadı.
“ASTANA SÜRECİ BAŞARI SAYILMAZ”
Rusya da Türkiye’nin Amerika yanına çok yaklaşmasın diye yer yer Türkiye’yi biraz kolluyor. Astana sürecinde, gerilimi azaltma bölgeleri üzerinden ortak hareket ediyor. O da şimdiye kadar çok başarılı işleyen süreç olmadı. Dört tane bölge belirlemişlerdi. Suriye kendi kontrolünü kendisi aldı ve geriye sadece İdlib kaldı. Zaten orası da kimsenin dokunmak istediği bir bölge değildi, bunu Türkiye üstlendi. Bu durumdan Suriye’de Rusya’da Avrupa Birliği de memnun dolayısıyla bu uzlaşı üzerinden hareket ediyor Türkiye.”
– Bu noktada Türkiye’nin ne dediğinin önemi olmayacak mı?
“FARK ETTİYSENİZ PYD AFRİN’DE SAVAŞMADI”
“Hiçbir önemi yok, aşağı yukarı o pazarlıklar yapıldı. Türkiye fiiliyatta Fırat’ın doğusu denen bölge için bir şey yapamayacak ama Erdoğan, iç politikada kendi halkına yönelik, ABD’yi şikayet edip duracak, fakat bunun hiçbir yaptırım gücü olmayacak. Karşılığında Afrin’i ve Mare Celabrus hattını Türkiye’ye verdiler, şimdilik burayı tut dediler. Bunlar tamamen iç politikaya yönelik söylemler, fark ettiyseniz PYD Afrin’de savaşmadı. Bu pazarlığı onlar da biliyorlardı. Askeri gücü burada kaybetmeyelim, Fırat’ın doğusu ilgilenelim dediler.”
– ABD öncülüğünde bir Kürt devleti kurulması tartışmalarına ne diyorsunuz?
“IKBY MODELİNİ DENEYECEKLER”
“Amerika o konuda kararlı görünüyor. Orada bir devletten çok, Suriye içinde geleceği Suriye rejimiyle yapılacak pazarlığa bağlı olarak, kurulacak bir özerk bölge olacak. Muhtemelen de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) modelini deneyecekler. Yani oradan bir bağımsız devlet çıkmaz ama Suriye de savaş öncesi döneme de dönülemez. Onun ortasında bir yerde buluşacak Suriye rejimi ile Kürtler.”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...