Haşdi Şabi’den Erdoğan’a dost kazığı: Türkiye ekonomisine %40 şiddetinde darbe

Türkiye, Kürtler‘e karşı İran komutasındaki Şii mezhepçi Haşdi Şabi ile anlaşmış, Peşmerge güçlerine karşı saldırılar gerçekleştirmişlerdi. Türkiye’nin eğitip gönderdiği silahlı güçler Haşdi Şabi komutasında Kürtlere saldırmış, Kürtlerin evleri yakıldı, dükkan ve marketleri talan edilmişti. Ancak Türkiye ekonomisinin bu zor günlerinde Haşdi Şabi Güçleri Türkiye ekonomisine darbe indirdi. Söz konus yeni gelişme Türkiye’den giden mallara ek vergi ile ilgili.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ve ekonomik gelir elde ettiği ülke Kürdistan Bölgesi ve Irak‘tır. Bu ülkeye giren Türk Malları, İbrahim Halil sınır kapısında gümrüğe tabi tutuluyor.

Ancak Irak orta ve güney kesimlerine giden Türkiye mallarına Haşdi Şabi ek vergi uyguluyor. Haşdi Şabi’nin tır ve kamyonlardan zorla aldığı paralar resmi olarak faturalandırılmıyor.

Verilere göre Türkiye’den Irak’a giden malların %75’i İbrahim Halil Sınır Kapısı’ndan geçiyor. Haşdi Şabi’nin bu girişimleri Türkiye’nin Irak genelindeki ihracatına %40 oranında darbe vurdu.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...