Türkiye’de ‘tep tip askerlik’ dönemi; Bedelli kalıcılaşacak

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ‘Köklü değişim olacak’ ifadeleriyle duyurduğu yeni askerlik sisteminden ilk bilgiler ortaya çıktı.

Artık kısa dönem ve uzun dönem ayrımı sona erecek, 9 ay tek tip askerlik gelecek. Bunun 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olacak. Kalan 6 ay için bedel ödenebilecek.

Hulusi Akar’ın, “Arkadaşlarımız yoğun şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor” dedi.
Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı taslağa göre, herkes için 9 aylık tek tip askerlik dönemi gelecek. Ancak bu 9 ayın 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olacak. Kalan 6 ay için bedel ödenebilecek. Bu bedelin ne kadar olacağı her yıl yeniden belirlenecek. Doktor, öğretmen, hâkim ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı getirilecek.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...