Türkiye’den Almanya’ya ‘demiryolu’ teklifi; Krizden çıkmak için bir fırsat

Türkiye Haberleri – ZERnews: Almanya merkezli Der Spiegel dergisinin haberine göre, demiryollarını Almanya’nın mali ve teknolojik desteğiyle modernize etmeyi hedefleyen Türkiye, bu projeyi Siemens başkanlığındaki bir konsorsiyuma teslim etmek istiyor.

DEMİRYOLLARI TAMAMEN YENİLENİYOR

DW Türkçe’de yer alan haberde, Türkiye yeni hızlı tren hatlarının açılmasının öngörüldüğü projeyi uluslararası Alman elektronik devi Siemens başkanlığındaki bir konsorsiyuma teslim etmek istediği belirtiliyor. Proje kapsamında, hızlı tren ağının örülmesinin, demiryollarına modern sinyal tekniğinin yerleştirilmesinin ve eski demiryolu ağının da modernize edilmesinin planlandığı aktarıldı.
MALİYET 35 MİLYAR EURO; KRİZDEN ÇIKMAK İÇİN BİR FIRSAT
Haberin devamında, projenin toplam maliyetinin 35 milyar Euro’yu bulacağına, yeni trenlerin alımının da bu maliyete dahil olduğuna yer verildi. Der Spiegel, Türkiye hükümetinin bu doğrultuda 3 ay önce Almanya hükümetine başvurduğunu ve hükümetler arası gizli görüşmelerin yürütüldüğünü de ileri sürdü. Haberde, Alman hükümetinin projeyi Türkiye’deki ekonomik krizin derinleşmesinin önlenmesi açısından bir fırsat olarak gördüğü öne sürülüyor.
ALMAN HÜKÜMETİNDEN AÇIKLAMA YOK
Habere göre, Almanya’dan henüz Türkiye’ye proje ile ilgili bir güvence vermemiş olmakla birlikte mali destek konusuna sıcak bakıyor. Haberle ilgili Alman hükümetinden ve Siemens’ten herhangi bir açıklama gelmiş değil.
Siemens, Nisan ayında Velaro tipi 10 hızlı trenin 340 milyon Euro karşılığında Türkiye’ye satılması konusunda Devlet Demiryolları (TCDD) ile anlaşma sağlamıştı.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...