“Türk Milliyetçiliği Avrupa’daki gibi ırkçı değildir!” diyen Sinan Oğan Kürtleri şöyle güldürdü:

Eski MHP’li yönetici ve milletvekili Sinan Oğan bugün Habertürk’ün “Kürselleşme mi, ulus devlet mi?” temalı programına katıldı. Oğan milliyetçilik ile ilgili soruya çok uçuk cevaplar vererek Kürtleri güldürmekten beter etti.

VİDEO HABERİMİZİN SONUNDA

Oğan konuşmasında “Türkiye’de yükselen milliyetçilik ile Avrupa milliyetliğini bir tutamayız, hatta birbirinin zıttı dahi diyebiliriz. Avrupa’da yükselen milliyetçilik elindeki refahı paylaşmak istemiyor. Avrupa milliyetçiliğin ırkçılığa kaymasının temelinde bu yatıyor.

Oysa Türk milliyetçiliğinin temelinde Yunus Emre’nin hoş görüsü var ve Türkiye’deki milliyetçilik Avrupa’daki gibi asla ırkçılığa kaymamıştır.

Türkiye’deki Türk milliyetçiliği Doğu Türkistan’a da aynı zamanda Karabağ’a da, kendi ırkdaşı olan Azerbaycan’ın yanında durmakta, ama bununla birlikte Filistin’de zulüm gören, ezilenlerin de yanında durmaktadır….”

Günümüz Türk Müslümanların din yerine koyarak yaşadığı ve camilerde namazda Fatiha Süresi’nden önce “Irkıma!” diye hitap eden marşını okuduğu Türk Milliyetçiliği, Kemalizm temelinde olduğu biliniyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün atadığı ve Türk milliyetçiliğinin temel taşlarından olan dönemin Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, 19 Eylül 1930 tarihli Milliyet gazetesine verdiği bir demeçte Türk milliyetçiliğini şöyle açıklamıştı: “Herkes, dostlar, düşmanlar ve dağlar, bu ülkenin efendisinin Türkler olduğunu bilmelidir. Saf Türk olmayanların, Türk Ana Vatanında sadece bir tek hakları vardır: Hizmetkâr olma hakkı, köle olma hakkı.” (Mirza Mihemed / ZERnews)

Oğan’ın konuşmasının tümü şu videodadır:

<iframe allowfullscreen=”” class=”YOUTUBE-iframe-video” data-thumbnail-src=”https://i.ytimg.com/vi/sDrlcjuPeQQ/0.jpg” frameborder=”0″ height=”266″ src=”https://www.youtube.com/embed/sDrlcjuPeQQ?feature=player_embedded” width=”320″></iframe>
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...