TSK ve DSG ile devriyeler; ABD, Türkler ve Kürtler arasında ‘çözüm’ için devrede mi?

ABD’nin Menbic mutabakatı çerçevesinde kent dışında TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) ile devriye görevlerine başladığı biliniyor. Öte yandan yine ABD’nin Fırat’ın doğu bölgesinde bu kez DSG (Demokratik Suriye Güçleri) ile devriye yaptığı açıklanmıştı.

Söz konusu gelişme ve ABD’nin Suriye politikasına ilişkin bir yazı kaleme alan T24 yazarı Murat Sabuncu, “ABD, Türkler ve Kürtler arasında ‘çözüm’ için devrede mi?” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazının ilgili bölümü şöyle:

“…Aslında karşılıklı pazarlıklarla gelinen noktada en önemli gündem maddesi ‘Kürtler’… Erdoğan, “Suriye’de Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasını da çökerteceğiz. Planımızı programımızı da yaptık” derken, Türkiye bölgeye topçularla ateş açıyor. ABD Dışişleri, “Suriye’nin kuzeybatısında ABD askeri personeli de o bölgedeyken gerçekleştirilen saldırılardan kaygı duyuyoruz” açıklamasını yapıyor. Bu gelişmeler yaşanırken ABD askerleri Türkiye sınırında yer alan Suriye Demokratik Güçleri kontrolündeki Derebesiye köyünde devriyeye çıkıyor (Kaynak: AFP-BBC). Adeta mesaj veriyor.

Çözüm çabası

Ve Türkiye medyasında fazla yer bulmayan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’nin 1 Kasım’da Paris’te Al Arabiya’ya verdiği demeç. Hemen hatırlayalım, kendisi ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi ve Türkiye’nin tezlerine yakın isim olarak biliniyor. Jeffrey sık sık, “Türkiye’nin desteği olmadan Amerika’nın Suriye’de bir politikası olmaz” görüşünü de savundu. Dönelim tekrar Al Arabiya’ya söylediklerine. Şöyle diyor:

“ABD’nin iki ortağı, -Türkler ve Kürtler, arasında çözüm için çaba harcıyoruz. Kuzey Suriye’deki Amerikan ordusu Suriye Demokratik Güçleri ve yerel güçlerle işbirliği yaparak IŞID’i geri çekmeye çalıştı, çalışıyor.”

Jeffrey sıradan bir isim değil. Türkiye ile mesafesi açık olmayan bir isim. O yüzden söyledikleri belki başında da olsa bir ‘çözüm’ için ABD’nin devrede olduğunu ifade ediyor. Sert rüzgarlardan barışa yelken açılabilir mi? Göreceğiz…”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...