Ticaret Bakanı Pekcan: Enflasyonun sebebi ‘fırsatçılar’

Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı’nda ekonomi muhabirleriyle yaptığı toplantıda bakanlığının fahiş fiyatlandırma yapan firma ve esnafla mücadelesi hakkında bilgiler verdi.

Pekcan, 81 ilde ticaret il müdürlükleri kanalıyla çalıştıklarını söyledi:

“BİNLERCE ŞİKAYET GELDİ”

Çağrı merkezinde 15 kişi vardı, 30 kişiye çıkardık, daha sonra da mobil uygulama başlattık. Vatandaşlar da bizimle beraber çalışıyor. Şu ana kadar 5 bin 743 firmadan 81 bin 666 ürün denetledik ve 366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışı tespit ettik.”

“HEMEN CEZA KESMİYORUZ”

Pekcan firmaları rahatsız etmeden bu uygulamaları sürdürdüklerini iddia etti.

“Hemen ceza kesmiyoruz, kendilerinden savunma istiyoruz. Savunma, kurul tarafından inceleniyor, haksız bulunursa ceza uyguluyoruz. İncelemeler halen devam ediyor, süreç işliyor. İş dünyasından gelen biri olarak serbest piyasa ekonomisine inanıyorum ama bu süreçte buna ihtiyaç vardı. Sonra inşallah her şey biraz daha yoluna girince, onu da kaldıracağız.”

“ENFLASYONUN SEBEBİ FIRSATÇILAR”

Pekcan, Ağustos ayında yaşanan fiyat artışlarının “fırsatçılar nedeniyle” gerçekleştiğini öne sürdü.

Bakanlığın ürünlerin piyasa dengelerini korumak için her gün takip yaptığını da ekleyen Pekcan, hasat zamanında ayçiçeği, çeltik, pirinçte herhangi bir ithalat önlemi uygulamadıklarını söyledi ama “bazı ürünlerde gümrük vergisini indirmek durumunda kaldıklarını” belirti.

Tarım ürünlerinin daha sağlıklı depolanması için lisanslı depoculuğu geliştirdiklerini belirtti.

Pekcan, “Lisanslı depolardaki ürünlerin elektronik ortamda ticaretine izin veren Ürün İhtisas Borsası’nı kurduk. İnşallah 2019 yılında hasat mevsiminden önce borsayı fiilen devreye sokacağız. Elektronik ortamda lisanslı depolardaki ürünlerin ticareti yapılabilecek” dedi.

“YENİ HAL YASASI”

Yeni Hal Yasas için çalıştıklarını söyleyen Pekcan, Türkiye’de yıllık üretilen 50 milyon ton yaş sebze ve meyvenin yaklaşık yüzde 30’unun zayi olduğuna dikkati çekti.

Pekcan, üretici birliklerinin kooperatifleşmesi için destek vereceklerini de söyledi:

“Tüketici toptancı halinde üretici birlikleri için kiralar çok daha düşük olacak. Onlara yüzde 75 indirim sağlayacağız. Hal rüsumunu kaldıracağız. Vergi oranı herkese yüzde 4 ise üretici birliklerine yüzde 2 olarak uygulayacağız. Herhangi bir ticaret erbabının, esnafın zarar görmesini kesinlikle istemeyiz. Şu anki durumda her şey üreticinin sırtında. Mevcut sistemin ne üreticiye faydası var ne tüketiciye. Biz bunu düzgün kurguladığımız zaman herkesin memnun olacağı bir sistem olacak.”

(AA)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...