The news is by your side.

The Economist: Türkiye ve ABD arasında kriz büyüyecek

Dünyanın en önemli dergilerinden olan The Economist, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alma kararı nedeniyle ABD ve NATO ile yaşanan gerilimi değerlendirdi., 

 İngiliz dergisi ‘The Economist’, ABD’nin Türkiye’ye yeniden yaptırım kararı almasının gündemde olduğunu ileri sürdü.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre derginin son sayısında yayımlanan makalede, ABD’nin Türkiye’ye S-400 almasının bir sonucu olacağı uyarısında bulunduğu, geçen hafta iki Amerikan Dışişleri yetkilisinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bu mesajı bizzat ilettiği ifade edildi.

Benzer Haberler
1 226

Derginin konuştuğu yorumcular, ‘Türkiye’nin S-400 anlaşmasından istese bile geri adım atmasının zor olduğunu, böyle bir kararın başta Suriye konusu olmak üzere Rusya ile ilişkilerde sorun yaratacağını’ vurguladı. 

The Economist, “Çoğu yorumcu sorunun artık bir dönüm noktasına yaklaşıp yaklaşmadığı değil, bunun ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği ile ilgili olduğunu söylüyor. Bazıları, Amerika’nın Türkiye’de 31 Mart’ta düzenlenecek yerel seçimlerde baskıyı artırmaya karar verebileceğini söylüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Economist, ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarda bulunabileceğini ileri sürerek, “Yetkililer bunun muhtemel olmadığını söylüyor. Bu sonbahar için ufukta bir başka mühlet daha var; iki F-35 uçağının Türkiye’ye ulaşması bekleniyor. Eğer iki NATO müttefiki bir çözüm bulamazsa, bu uçaklar Türk topraklarına hiçbir zaman inemeyebilir” ifadelerine yer verdi.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.