Talabani’nin danışmanı Berhem Salih’in Cumhurbaşkanı olmasını, Kerkük’ün işgali ve Haşdi Şabi’yi tebrik etti

Dün Irak Meclisi’nde cumhurbaşkanının seçilmesi için oylama yapıldı. Irak cumhurbaşkanı bir Kürt aday olacaktı bu sebeple yarış KYB (YNK)’li Dr. Berhem Salih ile KDP’li Dr. Fuad Hüseyin arasında geçti. Yarışı KYB’li Salih kazandı.

Irak Eski Cumhurbaşkanı ve KYB’nin önderi Celal Talabani’nin eski danışmanlarından Vefik Samarrai sosyal medya hesabından yaptığı açıklama yaptı. Açıklamasında “Irak’ın yüce gençleri Irak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeni sınırların çizilmesinden bahsedenlerin planlarını boşa çıkardı” dedi.

KYB’ye bağlı Peşmergelerin Kerkük’ü savaşsız İran, Irak ve Haşdi Şabi’ye teslim edilmesini kasteden Samarrai; “16 Ekim’in kahramanlarına teşekkür ediyorum, KYB gençlerine, silahlı güçlere ve Haşdi Şabi’ye teşekkür ediyorum. Parlamentodaki oylamada demokratik bir şekilde savaşlarını sürdürdüler” diye konuştu.

KDP’nin amacı Irak cumhurbaşkanlığı almaktı. Aslında Cumhurbaşkanlığı Kürdistan Bölgesi’nde birinci olan KDP’nin hakkıydı. Ancak mecliste oylama kararı alındı. Bir çok parti KDP’ye oy vereceğini açıklamıştı, ancak bu partiler son anda oylarını değiştirdi.

Mesut Barzani liderliğindeki KDP’nin amacı Irak cumhurbaşkanlığı üzerinden Hükümeti Kürtlerin çıkarları için baskı altında tutmaktı. Nitekim Irak Cumhurbaşkanı’nın Başbakanı görevden alma, hükümetin görevine son verme yetkisi var. Kerkük işgal edildiği dönemde Barzani talep ettiği halde bile KYB’li Kürt Cumhurbaşkanı Fuat Masum bu yetkisini kullanmamıştı. (ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...