The news is by your side.

Suudi akademisyen: Selahaddin Eyyubi Kürt devleti kurdu, Kürtlerin tarihine saygımız var

Suudi Arabistan’dan araştırmacı – yazar Dr. Muhammed Askeri, “Selahaddin Eyyubi Sünni bir Kürt devleti kurdu ve Suudi Arabistan Devleti her zaman Kürtlerin köklü tarihe saygı duyuyor” dedi.

Harita: Kürt Eyyubi Devleti, Başkent: Şam

Kürtler hep, bileşenleri (azınlıkları) de kapsayan büyük bir birlik talep etti” diyen Askeri, Suudi Arabistan’ın Kürtlerin bu taleplerine saygı gösterdiğini belirtti.

“Kürtler sadece bir konu değildir”

Benzer Haberler
1 397
Fotoğraf: Kürt Eyyubi Devleti Bayrağı

Erbil‘de düzenlenen “Önümüzdeki dört Yılda Kürdistan Bölgesi Başkanı” başlıklı konferansa bölgeden ve dünyadan uzmanlar katıldı.

Konferansa katılan Askeri, “Kürt meselesiyle ilgili ilk sınavım Arizona doktora için düzenlenen seminerdeydi. Kürtler üzerine yazmıştım çünkü Kürtler sadece bir konu değildir. Kürtler bir millettir, başı dik, derin ve kıymetli bir tarihleri var” ifadelerini kullandı.

“Kürtler köklü bir tarihe sahip”

Fotoğraf: Kürtlerin ataları Medler

“Selahaddin Eyyubi, Fatımi Devleti‘ne son vererek Sünni bir Kürt devleti kurdu” diyen Askeri, Kürt Devleti’nin komşularıyla iyi ilişkiler kurarak Kudüs’ü hedef alan haçlılara karşı mücadele ettiğini söyledi.

Askeri, “Köklü bir tarihe sahip olan Kürtler, bölgesel ve uluslararası güçleri tarafından bölündü. Buna karşın Kürtler her zaman bileşenleri (azınlıkları) de kapsayan büyük bir birlik talep etti. Suudi Arabistan her zaman Kürtlerin bu köklü tarihe saygı duyuyor. Aslında Sayın Barzani olsun veya Sayın Talabani, Kürtlerin büyük liderlerine hep saygı duydu” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nde istikrar var

Fotoğraf: Kürdistan Bölgesi Başkenti Erbil, @Ryan Koopmans

“Biliyoruz ki Suudi Krallık büyük bir ekonomik güçtür. Bölgede de büyük bir etkisi var” diyen Askeri, “Bizler her zaman barış, hoşgörü ve birlikte yaşam istiyoruz ancak gerçekleşen olaylar bunun tam tersi yönde” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi ile ekonomik ilişkilere değinen Askeri, “Suudi Arabistan, Erbil’de üretim yapmak istiyor. Çünkü Kürdistan Bölgesi’nde çok iyi siyasi bir istikrar var. Aynı zamanda iş insanları ve ticaret konusunda çok liberaldirler” şeklinde konuştu. (Kaynak: ZERnews)

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.