Sürpriz anket sonucu; Türkiye Erdoğan’ı onaylamıyor…

Türkiye Haberleri – ZERnews: Metropoll araştırma şirketinin “Türkiye’nin Nabzı Ağustos 2018” başlığıyla yayınladığı anketine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevini onaylayanların oranında 24 Haziran seçimleri sonrasına göre, ciddi bir düşüşün görüldüğü belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevini onaylayanların oranı yüzde 44.5’e kadar düştü. Erdoğan’a destek 24 Haziran seçimleri sonrasında yüzde 53.1 olarak açıklanmıştı. Söz konusu ankete göre, Erdoğan’ın görevini onaylamayanların oranı ise yüzde 38.2’den yüzde 46.7’ye yükseldi.

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin ardından yüzde 67.6’larda olan Erdoğan’a desteğin 24 Haziran seçiminden yaklaşık üç ay sonra ciddi oranda düşüş göstermesi dikkat çekti. Ankete göre Erdoğan’a görev onayında en düşük destek HDP ve CHP seçmeninden geliyor. HDP seçmeninin yüzde 94,1’i Erdoğan’a görev onayı vermezken, CHP seçmeninin de yüzde 92,4’ü de desteklemiyor. Araştırmaya göre Erdoğan, diğer partilere oy veren seçmenin desteğini de ciddi oranda kaybetmiş görünüyor. Bu seçmen kitlesinin de yüzde 65.5’i Erdoğan’ı onaylamıyor. İYİ Parti de ise Cumhurbaşkanı’na destek, sadece yüzde 4,.6 olarak anket sonuçlarına yansıyor. Görev onayının partilere göre dağılımda MHP’de onaylamayanların oranı yüzde 17, fikrim yok diyenlerin oranı ise 14,4 oldu.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...