Suriye’ye getirilen Çinli Türkmenler “özel kuvvet” oluşturuyor

Suriye’ye Türkiye’nin desteğiyle Çin’den Suriye’ye getirilen Uygur Türkmenleri yeni birlikler kuruyor. Burada savaşa hazırlanan Türkmenlerin Kürtlerle savaştırılması bekleniyor.

Batı Kürdistan (Rojava) ve Kuzey Suriye’deki cephelerde yer alan Uygurlu Türkmenler Ketibet el Guraba el Türkistan (KGT) adı altına faaliyet gösteriyor. Bu grup sık sık eğitim videolarını yayınlıyor.

Son olarak yayınlanan bir videoda, KGT’nin Malhama Tactical ile birlikte eğitim faaliyetlerini sürdüğü görüntülere yer verildi. Eski Rus özel kuvvetler mensuplarından oluşan Malhama Tactical, Suriye’de birçok muhalif gruba eğitim veriyor.

Malhama Tactical’in mevcut lideri “Ebu Selman Belarusi” de bir süredir söz konusu grupla birlikte eğitim gerçekleştirdiklerine dair paylaşımlar yapıyor.

Malhama Tactical, Suriye’de faaliyet gösteren çeşitli gruplara eğitim vermişti. Bunlar arasında Tahrir el Şam, Ecnad Kafkas, Türkistan İslam Partisi ve eski Ceyş el Muharicin vel Ensar bulunuyor. Malhama Tactical ayrıca Tahrir el Şam bünyesindeki farklı özel birliklerinin birçoğunun eğitiminden sorumlu.

KGT geçtiğimiz yıl Suriye’nin kuzeyindeki Uygur savaşçılar tarafından kurulmuştu. Ancak grup içerisinde önemli sayıda Arap savaşçı da bulunuyor.

Grup, geçtiğimiz yıl KGT içerisinde Ebu Muhammed el Filistini’nin liderliğinde Seriyye Guraba Filistin isimli bir alt grup kurulduğunu duyurmuştu. Long War Journal, Ebu Muhammed el Filistini’nin bu yılın başlarında yaşamını yitirmesi sonrası bu grubun ana grup içerisine tekrar dahil olduğunu öne sürdü.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...