“Suriye için en uygun çözüm federal bir sistemin kurulması”

Suriye krizine getirilen çözüm önerilerinin krizi çözmede yetersiz kalması Suriye krizini belirsiz bir geleceğe doğru götürüyor.

Kürt siyasetçiler Rusya’nın olumsuz tutumu yüzünden siyasi bir çözümün zaman alacağını belirtirken öte yandan bazı yorumcular en uygun çözümün federal bir Suriye’nin kurulması olarak görüyor.

Astana toplantılarının sonuçsuz kalması Suriye krizini yeni bir aşamaya taşıdı. Uluslararası toplum krizi çözecek somut bir çözüm bulamıyor. Bu durum ABD’nin Suriye’nin yeni anayasasını yazmak için oluşturulan komite üzerinde baskılarını artırmasına neden oldu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD’li araştırmacı David Phillips,”Kürtlerin Suriye’de Rojava adında bağımsız bir devlet istediğine inanmıyorum. Bence Kürtler kendi kaderini belirleme hakkını istiyor. Bunun içinde de kendi kendini yönetme, kültürel ve ekonomik anlamda kendileri politika belirlemek istiyor ve bunların anayasada yer almasını istiyor. Suriye’nin bölünmesin istemiyorlar fakat iktidarın paylaşılması gerektiğini istiyorlar” dedi.

Yorum Yap

ZERnews diğer tüm siteler gibi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha fazla oku...