Suriye Dışişleri Bakanlığı BM’ye yeni hava saldırılarıyla ilgili mektup yolladı

Suriye Dışişleri Bakanlığı, IŞİD’e karşı ABD öncülüğünde kurulan uluslararası koalisyonun 26 sivilin hayatını kaybettiği yeni hava saldırılarıyla ilgili Birleşmiş Milletler’e (BM) iki mektup gönderdi.

Suriye devlet haber ajansı SANA, “Dışişleri Bakanlığı, ABD komutasındaki yasa dışı koalisyon güçlerinin, Deyrezzor’un Haccin beldesinde işlediği son saldırıyla ilgili olarak BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi Başkanı’na olmak üzere iki resmi mektup gönderdi” diye bildirdi.

Mektuplarda, “bu olayın bir kez daha ABD ve koalisyonunun IŞİD’e karşı savaştıkları iddialarını çürüttüğü” kaydedilerek asıl hedefin mümkün olduğunca çok sayıda masum sivile zarar vermek, mümkün olduğunca büyük yıkımlara yol açmak, altyapı ve hizmet kurumlarının yanı sıra vatandaşların evlerini yok etmek olduğu vurguladı.

ABD ve koalisyonunun “işlediği bu durumun insanlık ve ahlak dışı” olduğunun altını çizen bakanlık, saldırıların savaş suçu niteliği taşıdığına dikkat çekti.

Haberde, “BM, BMGK ve tüm uluslararası toplumu bir kez daha görev ve sorumluluklarını üstlenerek ABD öncülüğündeki koalisyonu ve işlediği insanlık dışı tutumlarını durdurmaya çağırdı. Bu yönde acil ve etkin önlemler alınması gereğini belirten bakanlık, işlenen suçların ciddi, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulmasını ve faillerden hesap sorulmasını talep etti” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...