Süleyman Soylu’ya suç duyurusu

Cumartesi Annelerinin 700. Hafta toplanmasına izin vermeyen ve hakaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi ve Cumartesi Anneleri insiyatifi bugün Çağlayan Adliyesinde bir basın açıklaması yaparak Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade ettiler.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Av. Gülseren Yoleri yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Üç ayrı suç duyurusu gerçekleştirdik. İlk olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hakaret ve tahrik içerikli açıklamaları için suç duyurusunda bulunduk. Galatasaray Meydanında hiçbir suç işlenmiyor. ‘Kişinin hatırasına hakaret edilmiştir’ ve 700. hafta eylemine yönelik yasak kararı ve polis şiddeti nedeniyle sorumlular hakkında suç duyurusu yaptık”

İHD Istanbul Şubesi gözaltında kayıplara karşı komisyon adına konuşan Sebla Arcan ise “”Kayıp yakınları 23 yıldır bu mücadeleyi sürdürüyor. 699 hafta boyunca hiçbir sorun yaşanmamış bir eylemden bahsediyoruz. Türkiye’nin en uzun eylemi.  Yaptığımız eylemde hiçbir suç unsuru yoktur” dedi. 2011 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan ile yaptıkları görüşmeyi hatırlatan Arcan, “ne değişti” diye sorarak, muhataplarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Arcan, “Biz devletin inkar edemeyeceği şekilde gerçekleri ortaya koyuyoruz. Bizim anlattıklarımız gerçek ve hakikat bundan korkuyorlardı” diye konuştu.

Kayıplardan Cemil Kırbayır’ın kardeşi Fatma Kırbayır buradaki anaların gözyaşları dinene kadar mücadele edeceklerini belirtirken sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki anaların gözyaşları dinene, abimin ve bütün kayıpların kemikleri bulunana kadar” mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı. Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayır da haksızlıklara karşı tavır aldıklarını söyleyerek yakınlarınının devlet görevlileri tarafından gözaltında katledilip bedenlerinin kaybedildiğini belirtti. Kırbayır, “Bu suçsa bu suçu ölene kadar işlemeye devam edeceğiz”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...