Sözcü Gazetesi’nin ‘Öğrenci Andı’ çağrısına yanıt Türkiye Gazetesi’nden: Baştan sona ırkçı

Türkiye Haberleri – ZERnews: Türkiye’de yıllardır her sabah öğrencilere okutulan ‘Öğrenci Andı’nın geri gelmesi gerektiğini savunan Sözcü Gazetesi, Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a çağrıda bulunmuştu.

Söz konusu andın baştan sona ırkçılık barındırdığını söyleyen Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur, Sözcü Gazetesi’ni sert dille eleştirdi.

Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur’ın yazısının ilgili bölümü şöyle oldu:

“Sözcü gazetesi, iki gün önce manşetten Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a açık çağrı yaptı:

“Açılım yüzünden kaldırılan andımız yeniden okunsun”

İlköğretim okullarındaki tüm öğrencilere papağan gibi ezberlettirilip her sabah okutturulan “Öğrenci andı”ndan söz ediyorlar.

Hatırlayalım:

Türk’üm, doğruyum, çalışkanım. İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan yürüyeceğime and içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene!

Sayın Millî Eğitim Bakanı’nın sosyal demokrat olduğu söyleniyor. Tabii ki bunun hiçbir sakıncası yok. Kendisi zaten kalitesi, mesleğindeki başarıları, eğitim meselesine olan hâkimiyeti nedeniyle muhalif ya da muvafık herkesin üzerinde mutabık olduğu isimlerden biri. Bu hepimize umut verdi. Özellikle de kabinenin oluşturulmasında diğer pek çok isimle birlikte hep sözünü ettiğimiz LİYAKAT’ın öne çıkması adına çok olumlu bir gelişmeydi.

Sözcü gazetesi Bakan Ziya Selçuk’a “Nasıl olsa AK Partili değil” fikriyle destek verdi. Hatta kendisiyle röportajlar yaptı. Yazarları onunla ilgili hep pozitif yazılar kaleme aldı.

Ama şimdi bu desteğin diyetini istiyorlar.

“Andımız geri gelsin”

Baştan aşağı ırkçılık kokan çürümüş bir metin olan “Öğrenci andı” Hitler Almanya’sı ve faşist İtalya döneminden esinlenilerek okullarda okutulmaya başlanmıştı. Şimdilerde sadece Kuzey Kore benzeri ülkelerde var.

Yıllarca Türkler dışındaki diğer etnik kesimlerden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının varlığını Türk varlığına armağan ettik. Türk olmadan doğruluk, çalışkanlık ve dürüstlük olmayacağını beyinlerine kazımaya çalıştık. Hatta saf Türk soyundan gelmeden mutlu olunamayacağını çığırdık.

Ne oldu? Türkiye’nin birlik ve beraberliği pekişti mi 85 yıl boyunca?…”

YAZININ TAMAMI

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...