The news is by your side.

“Sonuna kadar savunma hakkımız var”

Türkiye’nin Menbiç ile ilgili olarak saldırı hazırlığı yaptığı söylentileri Menbiç Askeri Meclisi tarafından yapılan bir açıklamayla gündeme taşındı.

“Minbic’in terör örgütü IŞİD’ten kurtarıldığı ilk günden beri huzur ve güven ortamının oluşması için emek vermekteyiz. Bununla birlikte terörist örgütlerin saldırılarına karşı tüm güvenlik tedbirlerini de alıyoruz. Güçlerimiz, yurttaşlarımızın güven duyduğu bir konuma ulaşmış, binlerce kişi köylerine, beldelerine ve evlerine geri dönmüştür” şeklinde yapılan açıklamanın devamında Menbic Askeri Meclisi’nin ve Minbic Sivil Yönetimi’nin, kentin giriş ve çıkışlarında tüm savunma tedbirlerini aldığını belirtilerek, bölgeyi korumak ve güvenlik tedbirlerini alma hakkına sahip oldukları ifade edildi.

Menbic Askeri Meclisi Genel Komutanlığı, Türkiye tarafından sınır üzerinde örülen duvarlara ilişkin ise, “Halkı duvarlarla kuşatmaya alanların, ülkeleri dışındaki bir kentin güvenliğinden bahsetmesine hakkı yoktur” denildi.

Benzer Haberler
1 1.157

TÜRKİYE NE DEMİŞTİ?

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD unsurlarının Menbiç’teki ortak devriye görevine ilişkin Çavuşoğlu, “Takvimde biraz gecikme var ama şu ana kadar Münbiç bölgesinde ayrı ayrı yaptığımız tatbikatlar ve kolluk görevlilerin orada yaptığı çalışmalar önemliydi” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, “Artık Münbiç’ten YPG’lilerin tamamen çıkartılması ve Münbiç’in yerel insanlarına bırakılması, yönetim bakımından da güvenlik birimleri bakımından da bırakılmasının zamanı geçmiştir” dedi.

Çavuşoğlu, söz konusu mutabakatın ABD ile harfi harfine uygulanması gerektiğini belirterek, “Onlardan kaynaklanan bir gecikme oldu ama tamamen kötü işliyor ya da hiç işlemiyor diyemeyiz” şeklinde konuştu.Türkiye, ABD’nin desteklediği YPG’yi bir terör örgütü olarak görüyor ve uluslararası görüşmelerde bunu sık sık dile getirerek ABD’nin PYD’ye verdiği silah desteğinin kesilmesini istiyor.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.