Sivil Cuma Namazı kıldıran imama şok suçlama ve hapis cezası

Diyarbakır Haberleri – ZERnews: Emekli imam Abdulkadir Anar’a, cenaze törenlerine katılarak dini vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

MA’da yer alan habere göre, Diyarbakır ve çevre bölgelerde imamlık yapan 63 yaşındaki Abdülkadir Anar, 2003 yılında emekli olduktan sonra Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (DİAY-DER) üye oldu ve derneğin faaliyetlerinde aktif olarak yer aldı.
Aynı zamanda Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi olan Anar, derneğin çalışmaları kapsamındaki belediyelerin cenaze hizmetlerini yürütemediği durumlarda, cenaze sahiplerinin isteği üzerine, cenazelere katılarak dini vecibeleri yerine getirdi. Mahkeme, cenaze törenlerine katılarak dini vecibeleri yerine getiren, sivil Cuma namazlarını kıldıran ve basın açıklamalarına katılan Abdulkadir Anar’a, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Gerekçeli karar yayınladıktan sonra Avukat Mızrak, mahkemenin kararını Antep Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf etti.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...