The news is by your side.

Şengal kaymakamı: “Şengal-Rojava koridoru açılsın”

Şengal‘deki sorunların çözümüyle ilgili hazırladıkları raporu Bağdat’a sunduklarını belirten Şengal Kaymakamı Fehed Hemid, 8 talepte bulunduklarını belirtti.

Şengal’de yaşanan problemlerin çözümüyle ilgili Şengal’deki kurumlar ile Bağdat arasında yapılan görüşmeler devam ediyor.

Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) güçlerinin 17 Mart’ta Irak ordusundan yetkililerle görüşmeye gittiği sırada Irak askerlerinin saldırısına uğramasının ardından yetkililerin de yer aldığı bir heyet, Bağdat’tan Şengal’e gitti. Bağdat’tan gelen heyet, Şengal Kaymakamı Fehed Hemid, kurum yetkilileri ve bölgedeki aşiret reisleriyle görüşmeler yaptı.

Benzer Haberler
1 41

Görüşmede sorunların bir kez daha tartışıldığı ve çözüm yolları üzerinde durulduğu dile getirildi. Şengal temsilcileri taleplerinin ve sorunların çözüm yollarına ilişkin hazırladıkları raporu Bağdat’a sundu.

Fehed Hemid, Bağdat heyetine sunulan talepleri şöyle sıraladı:

1.Irak Bilgi Merkezi’nin Şengal’de kurulması
2.Şengal’in işgaline ilişkin dosya açılsın ve suçlular cezalandırılsın
3.Ezidi katiamında parmağı olanlardan hesap sorulsun
4.Toplu merzarlar kulak ardı edilmesin
5.Şengal ve Rojava arasındaki insani koridor resmi olarak açılsın. Çünkü esirlerimiz bu yolu kullanarak geri dönebiliyorlar.
6.Ezidileri savunma gücü oluşturulsun. Sayıları 10 binin altında olmasın. 7.Bölgemizde sorunlar çıkmasın. Çünkü toplumumuz hala kamplarda yaşıyor.
8.IŞİD ile ilişkisi olanlar cezalandırılsın.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.