Selvi’den yeni ‘AKP-MHP ittifakı’ ve ‘Brunson’ iddiası; Sadece İstanbul…

Türkiye Haberleri – ZERnews: AKP ile MHP arasındaki ittifak görüşmeleri geçen hafta resmen başlarken, iktidara yakın gazetecilerden Abdulkadir Selvi, söz konusu ittifakın sadece İstanbul ile sınırlı kalacağını ve Tayyip Erdoğan’ın da Devlet Bahçeli’ye Osmaniye için “jest yapacağını” savundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İstanbul’da AKP’yi destekleyip aday çıkarmayacakları açıklamasının ardından hız kazanan trafiğin sonuç vermediği belirtiliyor. Erdoğan, “Birinci olduğumuz yerde aday çıkarmamayı tabanıma anlatamam” demiş, bu sözler ittifakın sınırlı bir kapsamla hayata geçirileceğinin işareti olarak yorumlanmıştı.
İTTİFAK SADECE İSTANBUL’DA OLACAK
Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi ise, “MHP Lideri Bahçeli’nin dün ‘cumhur ittifakı’ konusunda verdiği mesajlar üzerine iki liderin kısa bir süre içinde bir araya gelmesi bekleniyor. Erdoğan ile Bahçeli ‘cumhur ittifakı’ konusundaki tereddütleri gideren bir görüşme yapacaklar. Ancak görünen o ki yerel seçim ittifakı İstanbul’la sınırlı tutulacak. Her parti kendi adaylarını çıkaracak. Ancak Erdoğan’ın, Bahçeli’nin memleketi olan Osmaniye’de kendisine bir jest yapması beklenebilir” ifadeleri paylaştı.
DEVLET BAHÇELİ SERT ÇIKTI
Bahçeli, dün yaptığı açıklamada, “Parti olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday çıkarmayacağız. Gerçekten de sözümüzden caymayacağız. Bu kararımızı “İstanbul’dan vazgeçmek” olarak yaftalayan zeka özürlülerin yüzüne dahi bakmaya tenezzül etmeyeceğiz. “Her ilde aday çıkaracağız” sözlerine ihtiyaç yoktur. Cumhur İttifakı’nın yasal yönü oldu. Yasal yönden tecrübe kazanılmışsa mahalli idarelerde de o tecrübeden yararlanılabilir. Cumhurbaşkanımızla henüz bir görüşme olmamıştır, talep gelirse görüşürüz” diye konuşmuştu.
“BRUNSON’U MERDİVENLERDEN İNERKEN GÖREBİLİRİZ”
Öte yandan Türkiye ve ABD’li yetkililerin 12 Ekim’deki davada tahliye edileceğinin sinyalini verdiği rahip Brunson’un avukatı ile görüştüğünü söyleyen Abdulkadir Selvi, 3 Ekim’de AYM’ye bir başvuru yapılacağını belirtirken, “12 Ekim’deki mahkemede Brunson’la ilgili kararın sonuçlanması bekleniyor. Yani, işlediği suçlardan dolayı mahkûmiyet verilip yargılamasının adli kontrol şartı olmadan devam etmesi gibi. Bu durumda 13 Ekim’de Brunson’ı ABD’de uçağın merdivenlerinden inerken görebiliriz” dedi.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...