The news is by your side.

“Selahaddin Eyyubi kahraman değil, haindir, Kudüs’ü kurtarmadı” diyen aktöre tepkiler yağıyor

Suriyenin ünü aktörlerinden Abbas Nuri, konuk olduğu radyo programında “Selahattin Eyyubi tarihi bir yalandır, o Filistini kurtarmadı” dedi.


Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Selahaddin Eyyubi’nin Kürt olmasıyla ilgili açıklama videosu haberimizin sonunda.

Nuri’nin bu sözleri sosyal medyada tepkilere sebep oldu. Arap alim ve kitlelerin yanı sıra Kürtler de söz konusu açıklamaya büyük tepkiler gösterdi.

Suriye’de çekilen Bab al Hara isimli dizinin rol kahramanı Abu İsam (Abbas Nuri), gerçek tarihi kahraman Selahaddin Eyyubi’yi hedef aldı.

Benzer Haberler
1 1,157
Foto: Abbas Nuri, Aktör

Selahaddin’in heykelinin Suriye başkenti Şam’da bulunmasına tepki gösteren Nuri şöyle dedi: “Selahaddi’nin Kudüsü kurtardığı dedikodusu gerçek değil, o Kudüs’ü savaşla değil Haçlı’ların şartları kapsamında aldı. Kudüs’ü aslında Yahudiler için Haçlılardan aldı. Benim fikrim budur, bu da gerçektir. Selahaddin yalandır elbette yalandır.”

Sokağa çıkan bazı Suriye’liler komik şarkılar söyleyerek Abbas Nuri ile dalga geçerken, Arapça bilen Kürtler sosyal medyada tepki yağdırdı. ZERnews

Eski Suriye Müftisi’nin oğlu Selahaddin el-Kaftar sert bir mesaj yayınlayarak şöyle dedi:

“Sen sadece bir aktörsün, ulusumuza hiç bir katkın ve kazanımın yok. Bırak da tarih kahramanlardan bahsetsin sen değil! Filmlerde rol yapan bir aktörün gerçek tarihi bilmemesi ve anlamaması normaldir.”

1138 yılında Tikrit’te doğan Selahattin Eyyubi, Tikrit’in Kürt valisi valisi Necmeddin Eyyub’un oğludur. Ancak Selahaddin çocukluğunu Şam’da geçirdi. 1193’de Şam’da vefat etti. Mezarı Şam Kalesi’nde bulunuyor. Selahaddin Eyyubi 1187’de Hıttin savaşı ile Kudüs’ü Haçlı ordusundan aldı.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.