The news is by your side.

Salih Müslim’den son gelişmelere dair önemli açıklamalar

Dün, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fırat’ın doğusuna saldıracaklarını söylemişti. Türkiye’den gelen bu açıklamayı Kuzey ve Doğu Suriye yönetimi çok ciddiye alıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı açıklama hakkında açıklamalarda bulunan TEV-DEM Diplomatik İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, Türkiye’nin olası bir saldırısının ABD ve Uluslararası Koalisyon’un çıkarlarına da karşı olduğunu söyledi.

Konuya ilgili K24’e konuşan Salih Müslim, “Bu tür bir saldırı gerçekleşirse ne ABD’nin çıkarına olur ne de Uluslararası Koalisyon’un. IŞİD’e karşı savaşın hala sürdüğü bir dönemde böyle bir saldırının gerçekleşmesi IŞİD’i güçlendirir. Biz hiçbir zaman güney cephesi ile kuzey cephesi arasına fark koymadık. Çünkü ikisi de bir” dedi.

Öte yandan ABD ile Kürt güçleri arasındaki ilişkilerin diplomasi ayağına dikkat çeken araştırmacı Yusuf Muhammed, “Hepimiz şu gerçeği biliyoruz. ABD ile Koalisyon güçlerinin DSG, Özerk Yönetim ve TEV-DEM ile olan ilişkileri taktiksel olup IŞİD’le mücadele üzerine kurulu. IŞİD zayıfladığında DSG de zayıflıyor. Bizlerle onlar arasında şu ana kadar diplomatik bir ilişki gelişmedi. Özerk Yönetim şu ana kadar kendisini ABD ve AB’deki karar merkezlerine ulaştıramadı. Diplomasimiz zayıf. Onların merhametine kalmışız” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
1 256

Uzun zamandır Türkiye Fırat’ın doğusuna yönelik saldırı tehdidinde bulunuyor. ABD Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik tek taraflı bir saldırının kabul edilemez olduğunu söylese de böyle bir saldırı gerçekleştiğinde ne tür senaryoların gelişeceği belirsizliğini hala koruyor.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.