Salih Müslim: Kazanımlarımızı korumak için direneceğiz!

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi Üyesi Salih Müslim, Türkiye’nin son günlerde Kobani ve Gire Spi’ye (Til Ebyad) yönelik bombalamalarına ilişkin ANHA’ya konuştu.

1 Kasım Dünya Kobani Günü’nü kutlayarak değerlendirmelerine başlayan Müslim, Türkiye’nin böyle bir günde Kobani’yi hedef almasına dikkat çekti.

‘Uluslararası Koalisyon açıkça tehdit ediliyor’ 

Kobani ve Gire Spi saldırılarının İstanbul’da Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya arasında gerçekleştirilen dörtlü zirveyle bağlantılı olduğunu belirten Müslim, şu değerlendirmede bulundu:

“Türk devleti gerçekleştirilen dörtlü zirvedeki taleplerinin karşılanmasını sağlamak için Rojava’yı hedef alıyor. Bununla Kürt halkının yok edilmesi hedefleniyor. Türk devleti ayrıca bu hareketiyle Uluslararası Koalisyonu da açıkça tehdit etmektedir.”

Suriye rejiminin Türkiye tarafından yapılan bombalamalar karşısındaki sessizliğinin rejimin iradesiz olduğunu açığa çıkardığını dile getiren Müslim, “Suriye rejimi bu saldırıları uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi’ne şikayet edebilir. Ne yazık ki Suriye rejimi iradesini Rusya’ya teslim etmiş bulunuyor ve Rusya’nın kararları karşısında sessiz kalmaktadır.” dedi.

‘Direnişte ısrar edeceğiz’ 

Müslim ayrıca, “Türk devleti bu sistemi hedef alıyor. Kazanımlarımızı korumak için direnişte ısrar edeceğiz. Demokrasi taraftarı tüm kesimler, Türk devletinin saldırılarına karşı mücadele etmelidir” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...