Sadece son üç ayda iki Kürt dünya çapında iki büyük ödüle layık görüldü

Kürt halkı üzerindeki baskıcı rejimlerin politikaları sürekli bir biçimde Kürt halkının rahat bir şekilde fikri üretim yapmasına engel teşkil etmiş ve ediyor.

Kürt halkı baskıcı politikalara son vererek özgür bir ortam oluşturduğunda yaratıcı ruhu da ortaya çıkıyor. Son üç ayda iki Kürt insanının dünya çapında ödül alması buna güzel bir örnek teşkil ediyor.

1993 doğumlu Nadia Murad IŞİD Şengal’i işgal ettiğinde annesi ve 6 erkek kardeşini kurşuna dizer ve Nadia Murad’ı da köle olarak esir alır.

Murad birçok kez köle olarak alınır satılır ve tecavüze maruz kalır. IŞİD’in elinden kurtulduktan sonra Ezidi kadın çocuk ve erkeklere yapılanları dünyaya anlatır. Bu çalışmalarından dolayı AB tarafından ödüllendirilir ve BM iyi niyet elçisi olarak atar.

Nadia Murad Nobel Barış Komitesi tarafınan 2018 yılı Nobel Barış Ödülüne layık görülür.
Ödül münasebetiyle yaptığı konuşmada, “Bu ödülü tüm Ezidiler, Iraklılar, Kürtler, azınlıklar ve cinsel şiddet mağduru herkes ile paylaşıyorum.” dedi.

Bir diğer büyük ödül ise matematiğin Nobel’i diye anılan Fields Madalyası Doğu Kürdistan’ın Meriwan kentinde doğan Koçer Birkar’e verildi. Koçer Birkar ile birlikte üç kişi daha bu ödüle layık görüldü.

Ödülü tüm Kürt halkına armağan ettiğini belirten Koçer Birkar, “Kürt şair Qani’nin mezarına gidip Qani rahat uyu, üzülme Kürtler de ilerleyebilir demeyi isterdim.” demişti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...