Rusya’nın Suriye’deki ağır silahları İsrail’i korkutuyor

Ekim ayının başında Rusya Suriye’ye S-300 füzelerini gönderdiğini açıklamıştı. Daha önce de S-300PM sisteminin Şam’a vermişti. Bu durum da İran’ın İsrail üzerindeki tehditlerini artırdı.

Rusya, savaş uçağının düşürülmesini gerekçe göstererek Suriye’ye S-300 füzelerini gönderdiğini iddia etti. Fakat İsrail’i endişelendiren Lübnan Hizbullahı’nın Rusya’nın gönderdiği askeri sistem ve teknolojiden yararlanması.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İran Politikaları Analiz Merkezi Başkanı Meir Litvak, “Rusya tarafından Suriye’ye ve İran tarafından Hizbullah’a silah gönderimi artmış bulunuyor.” dedi.

Litvak, “İsrail Rus füzelerinin oluşturduğu tehlikeyle baş edebilir. Fakat Rusya İsrail uçakları hakkında Suriye’ye bilgi verdiğinde sorun o zaman çıkar.” açıklamasını yaptı.

Litvak, “Şu an Hizbullah’ın sahip olduğu füzelerin hedefi vurma potansiyeli düzgün ve yerinde değil. Fakat Rusların gönderdiği sistem ve teknolojiden faydalanmayı başarırlarsa o zaman İsrail’in havaalanları, elektrik sistemi ve atom merkezlerine tehdit oluşturabilirler.” ifadelerini kullandı.

İsrail İran’ın Suriye’deki tesislerinin hedef alınmasında ısrarlı. Fakat bunu yaparken Rusya ile sorun yaşamamak için Putin ile görüşeceği ifade ediliyor.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...